Aplikacja Empik Go jako pierwsza w Polsce udostępnia komiksy cyfrowe w abonamencie

20 października 2021

Empik jako pierwszy w Polsce wprowadza możliwość czytania cyfrowych komiksów w abonamencie. „Osiedle Swoboda” czy „Ryjówka przeznaczenia” – to tylko dwa z wielu tytułów, które od 20 października będzie można przeczytać w aplikacji Empik Go.

Dzięki porozumieniu wydawnictw komiksowych z dystrybutorem treści cyfrowych użytkownicy będą mieli dostęp do kilkudziesięciu tytułów. Wśród nich znalazły się m.in. komiksy Michała „Śledzia” Śledzińskiego, Tomasza Samojlika, graficzny wywiad z Pablopavo czy nowość dla dorosłych „Krótki spacer do hipokampu”. To dopiero początek strategii marki, która zakłada poszerzenie oferty do ponad 100 pozycji do końca 2021 roku.

„Cyfrowe wersje książek – ebooki i audiobooki – jeszcze nie tak dawno temu były ciekawostką interesującą garstkę osób. Dziś te formaty dynamicznie zyskują na popularności i dla części czytelników to już jedyna forma w jakiej obcują z literaturą. Mamy nadzieję, że podobnie będzie z cyfrowymi wersjami komiksów. Empik Go jako jedyna aplikacja subskrypcyjna oferuje dostęp do tego typu treści. Sam będąc zapalonym czytelnikiem komiksów, nie zamierzam rezygnować z papierowych wydań, ale bardzo cieszę się na szeroką ofertę cyfrową, z której korzystać będę mógł w każdym miejscu” – mówi Paweł Heba, dyrektor kreatywny Empik Go.

Kilkanaście lat temu zapanowała moda na webkomiksy. Później cyfrowe formy publikacji zaczęli wykorzystywać również duzi wydawcy – z DC Comics i Marvelem na czele. W Polsce eKomiksy w abonamencie to nowość na rynku wydawniczym oraz szansa dla fanów tego formatu. Jak z perspektywy twórcy na nowe zjawisko w świecie i zmieniające się trendy zapatrują się autorzy komiksowi?

„Webkomiksy cały czas cieszą się popularnością, ale w dużej mierze przeniosły się na wyspecjalizowane platformy pozwalające ich twórcom zmonetynować popularność. Webkomiks to też rzecz specyficzna dla sieci właśnie – te komiksy mają trochę inną konstrukcję opowieści, inaczej wchodzą w relację z czytelnikami ze względu na naturę medium, w którym są publikowane. eKomiksy w subskrypcji wydają mi się natomiast dobrym sposobem na dotarcie do nowych czytelników dla komiksiarzy niezależnych, całej 'zinowej’ sceny, która wspaniale się rozwinęła w Polsce w ostatnich latach” – opowiada Michał „Śledziu” Śledziński.

20 października w aplikacji pojawi się kilkanaście tytułów Kultury Gniewu, a w kolejnych tygodniach dodawane będą kolejne pozycje tego wydawnictwa. Wybrany katalog startowy to najchętniej kupowane komiksy z oferty Kultury Gniewu. O tym, czy czytelnicy są już gotowi na to, by przyhamować z zapełnianiem swoich półek ciężkimi tomami i mocniej wejść w przestrzeń cyfrową, opowiada współwłaściciel wydawnictwa, Szymon Holcman.

„Rynek w ciągu ostatnich lat tak urósł, że nie sposób kupować wszystkiego, choćby dlatego, że półki nie są tak cierpliwe. Internet natomiast jest. eKomiks to szansa, żeby nie rezygnować z czytania większej ilości komiksów, a jednocześnie kupować na papierze wybrane, ulubione rzeczy. Sam widzę, jak w ostatnich latach przechodzę z czytania książek na papierze właśnie na e-booki. I jednym z argumentów za jest mocno ograniczona przestrzeń domowa” – mówi Holcman.

Do końca roku w aplikacji Empik Go pojawi się około 100 komiksów. Współpracę z marką do tej pory podjęły: Kultura Gniewu, Wydawnictwo Jaguar, Wydawnictwo W.A.B. oraz Wydawnictwo Granda.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy