banner ad

Aplikacja Blinkist pozwala zapoznać się z treścią książki w formie 15-minutowego audiobooka

16 grudnia 2014

blinkist-aplikacja
Jeśli nie masz czasu na czytanie, książka wydaje ci się za długa albo z jakiegokolwiek innego powodu chcesz zapoznać się z nią szybko i sprawnie, na pomoc przychodzi aplikacja Blinkist, która udostępnia treść wybranych pozycji literackich w formie 15-minutowych audiobooków obejmujących najważniejsze zagadnienia.

Niemiecka firma Blinkist wprowadziła na rynek aplikację z myślą o osobach, które mają mało czasu, a wciąż pragną dowiedzieć się czegoś o świecie z literatury faktu. Przykładowo na zapoznanie się z książką ?Freakonomia. Świat od podszewki? lub ?Krótką historią czasu. Od Wielkiego Wybuchu do czarnych dziur? potrzeba jedynie kwadrans, czyli mniej więcej tyle, ile przeciętny człowiek jedzie do pracy lub z pracy. Na razie w bazie Blinkist znajduje się 50 tytułów, ale co tydzień dochodzi kolejnych 5.

Oczywiście zwolennicy tradycyjnego czytania są sceptyczni. Twierdzą, że tego typu przyswajanie wiedzy omija wszelkie niezbędne procesy, nie tylko czytanie, ale i myślenie, zastanawianie się, cierpliwą pracę potrzebną do zrozumienia. Poza tym według badań słowa wysłuchane lub przeczytane z ekranu na krócej zapadają w ludzkiej pamięci niż te przeczytane w tradycyjny sposób. Podobnie rzecz się ma ze zrozumieniem tekstu.

Współzałożyciel Blinkist Holger Seim zwraca jednak uwagę, że jego aplikacja może przynieść liczne korzyści. Czytelnik ma możliwość zapoznania się z wieloma książkami, by wybrać z nich to, co go zainteresuje i co przeczyta w formie papierowej. Według badania firmy 50% użytkowników aplikacji właśnie tak postępuje: wybiera, co ich interesuje, a następnie nabywa konkretny tytuł w księgarni. 44% przyznaje, że dzięki Blinkist czyta więcej całych książek, a tylko 9% mniej. Aplikacja ma więc służyć raczej wykorzystaniu czasu w samochodzie, podczas ćwiczeń czy prac domowych, a nie zastępowaniu prawdziwego czytania.

Blinkist 3 można pobrać za darmo. Niepłacący użytkownicy mają dostęp do jednej książki dziennie. Płacący do wszystkich.

[aw]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy