Anna Próchniak i Józef Pawłowski czytają w podróży… Herberta!

20 marca 2015

anna-prochniak-czyta-herberta
Rusza trzecia edycja ogólnopolskiej akcji społecznej „Czytam w podróży…Herberta”. Tym razem do czytania, także w podróży, zachęcać będą młode gwiazdy polskiego kina, odtwórcy głównych ról w filmie „Miasto 44” ? Anna Próchniak i Józef Pawłowski.

Polscy aktorzy młodego pokolenia, Anna Próchniak i Józef Pawłowski włączyli się w tegoroczną edycję ogólnopolskiej akcji społecznej „Czytam w podróży… Herberta”, która jest wspólnym projektem Fundacji im. Zbigniewa Herberta oraz Klubu Herbertowskich Szkół. W ramach współpracy aktorów z Fundacją powstały trzy spoty promocyjne z interpretacją wybranych wierszy Zbigniewa Herberta.

W piątek 20 marca pojawił się pierwszy spot promujący akcję. Premiery kolejnych będą miały miejsce 23 oraz 24 marca. „Ogromnie się cieszę, że Anna Próchniak i Józef Pawłowski zaangażowali się w tegoroczną edycję naszej akcji. Mamy nadzieję, że spoty z ich udziałem, pokazujące, że czytać można wszędzie, także w podróży, zachęcą młodzież do czytania poezji ? i to nie tylko poezji Zbigniewa Herberta” ? podkreśla Maria Dzieduszycka, Prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta.

„Akcja 'Czytam w podróży? Herberta’ to nie pierwszy wspierany przeze mnie projekt promujący kulturę i czytelnictwo. Dzięki książkom, można odciąć się od codziennego zgiełku, zajrzeć w inną rzeczywistość, a także dowiedzieć się wiele o świecie i o sobie samym” ? mówi Anna Próchniak.

Józef Pawłowski dodaje: „Mam nadzieję, że uczestnicząc w akcji 'Czytam w podróży… Herberta’ zmobilizuję siebie i innych do częstszego sięgania po książkę. Czytanie to podróż intelektualna po nieskończenie wielu światach, pozwala się rozwijać, lepiej zrozumieć życie. Czytajmy, rozmyślajmy, rozwijajmy się i upiększajmy świat, w którym żyjemy”.

Akcja „Czytam w podróży… Herberta” odbywa się już po raz trzeci. 24 marca wolontariusze ze szkół noszących imię Zbigniewa Herberta, jak również przedstawiciele innych szkół niezrzeszonych w Klubie Herbertowskich Szkół, będą rozdawać podróżującym zakładki do książek z fragmentami utworów poety. Partnerami projektu są Biblioteka Narodowa, Instytut Książki oraz Instytut Adama Mickiewicza.

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy