Anna Cieplak laureatką Nagrody Conrada za najlepszy polski debiut 2016 roku

29 października 2017


Anna Cieplak, autorka powieści „Ma być czysto”, została tegoroczną laureatką Nagrody Conrada za najlepszy debiut literacki 2016 roku. Zwycięską książkę wskazali czytelnicy, którzy do północy 28 października mogli głosować na jeden z pięciu debiutów nominowanych przez kapitułę nagrody. Statuetkę i czek na 30 tysięcy złotych wręczono podczas uroczystej gali zorganizowanej w ostatnim dniu Festiwalu Conrada w Krakowie.

„Miarą sukcesu opowieści jest spójność świata, w którym się opowieść toczy i w którym zostaje zrozumiana” – mówił w laudacji prof. Michał Paweł Markowski przewodniczący kapituły Nagrody Conrada. „Im bardziej świat, w którym, i o którym opowieść się rozwija jest oczywisty, tym mniej narrator ma kłopotu z uzasadnieniem miejsca, z którego przemawia. Udziela głosu swoim bohaterom, ale panuje swobodnie nad ich słowami. Opisuje świat, który widzi, bo świat ten w pełni zasługuje na opis. Ten, kto opowiada, ufa rzeczywistości i ufa swojemu językowi, ale przede wszystkim ufa sobie i to potrójne zaufanie (do świata, do języka i do siebie samego) jest podstawą dobrze skrojonej opowieści, w której wszyscy znajdują upodobanie i schronienie na czas niepogody” – dodał Markowski.

Laureatka, oprócz statuetki, otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 30 tysięcy złotych, możliwość odbycia miesięcznego pobytu rezydencjalnego w Krakowie oraz promocję podczas przyszłorocznego Festiwalu Conrada oraz na łamach „Tygodnika Powszechnego”.

„Jestem bardzo szczęśliwa, że jury wybrało moją książkę. Przyznam też, że odczuwam niepokój, choć raczej jestem zadowoloną z życia osobą. Samo hasło festiwalu jest dla mnie naprawdę ważne. Myślę, że niepokój jest uzasadniony, zważając jak wiele się zmieniło w moim życiu w ciągu całego roku. Zmiany są niepokojące, ale wierzę, że są oznaką tylko zmian na lepsze” – mówiła na scenie Anna Cieplak.

Urodzona w 1988 roku laureatka to animatorka kultury, aktywistka miejska i współautorka książki dla młodych czytelników pt. „Zaufanie”. Na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą (od 2009 w Świetlicy Krytyki Politycznej „Na Granicy” w Cieszynie). W 2014 roku została nagrodzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za działalność w zakresie kultury. Jest również stypendystką w ramach programu „Aktywność obywatelska” (2015).

Jej debiut prozatorski, „Ma być czysto”, to przejmująca książka, która opowiada o Polsce, jakiej prawie nie znamy. O brudzie prowincji, gdzie o być albo nie być może zadecydować złośliwa plotka. O dorosłych, którzy są bardziej bezradni niż dzieci. I dzieciach, które muszą dźwigać odpowiedzialność dorosłych. Jakby życie nie było wystarczająco trudne, nad losem ich wszystkich czuwa zmęczony kurator, wielkie państwo polskie. Kinga Dunin podsumowała powieść słowami: „Wyprawa do tajemniczej krainy 'gimbazy’. Bez ściemniania i lukru, bardzo wiarygodna, mądra i pełna zrozumienia dla wieku ataku hormonów. I niezbyt grzecznych dziewczynek. To nie jest 'Ania z Zielonego Wzgórza’!”. „Ma być czysto” przyniosła już autorce Nagrodę Gombrowicza za debiut prozatorski roku.

Nagroda Conrada ustanowiona została w 2015 roku. Jej celem jest kreowanie nowych głosów w polskiej literaturze, zainteresowanie szerokiej publiczności twórczością debiutantów oraz wspieranie pisarzy w okresie między wydaniem pierwszej a drugiej książki. Patronem Nagrody jest Joseph Conrad, jeden z najwybitniejszych pisarzy nowoczesnych, który rozpoczął swą międzynarodową karierę literacką po wyjeździe z Krakowa. Wybór laureata przebiega dwuetapowo. Finalistów wskazuje kapituła nagrody, zaś zwycięzcę – internauci. Dotychczasowi laureaci to Liliana Hermetz (wyróżniona w roku 2015 za powieść „Alicyjka”) oraz Żanna Słoniowska (nagrodzona w roku 2016 za książkę „Dom z witrażem”).

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy