„Angielski pacjent” Michaela Ondaatje nagrodzony Złotym Bookerem!

9 lipca 2018


W niedzielę, 8 lipca podczas festiwalu rocznicowego odbywającego się w londyńskiej Royal Festival Hall ogłoszono laureata Złotego Bookera ? najlepszym anglojęzycznym dziełem literackim minionego półwiecza została wybrana powieść „Angielski pacjent” kanadyjskiego pisarza Michaela Ondaatje.

„Jestem zaszczycony i zaskoczony tą nagrodą dla 'Angielskiego pacjenta’, ponieważ znalazłem się w wybitnym gronie kandydatów. Wydaje się, że ta książka została napisana dawno temu! Chciałbym podziękować wszystkim, którzy wspierali mnie i byli zaangażowani w moją pracę przez te wszystkie lata” ? napisał w oświadczeniu Ondaatje.

Złotego Bookera wręczono z okazji 50. rocznicy istnienia Nagrody Bookera. Spośród wszystkich 51 dotychczasowych zwycięzców tego prestiżowego wyróżnienia wytypowano pięć nominowanych książek. Każdy z pięciu jurorów wybierał najlepszą książkę danej dekady. Robert McCrum wybrał z lat 70. powieść „W wolnym kraju” V. S. Naipaula, Lemn Sissay uznała, że w latach 80. najlepsza była „Moon Tiger” Penelope Lively, Kamila Shamsie spośród laureatów z lat 90. wskazała „Angielskiego pacjenta” Michaela Ondaatje, Simon Mayo z minionej dekady wybrał „W komnatach Wolf Hall” Hilary Mantel, a z obecnego dziesięciolecia Hollie McNish najbardziej spodobał się „Lincoln w bardo” George’a Saundersa. Z decyzją o wyborze najlepszej książki z najlepszych zdano się na czytelników. Przez cały miesiąc można było oddawać głosy w plebiscycie zorganizowanym na stronie nagrody.

Simon Mayo prezentuje książki nominowane do Złotego Bookera.

„’Angielski pacjent’ to ta rzadka powieść, która wchodzi pod skórę i nalega, aby wielokrotnie do niej wracać, zawsze czymś zaskakując i na nowo zachwycając” ? napisała w oświadczeniu jurorka Kamila Shamsie, która nominowała książkę Michaela Ondaatje. „Posiada misterną (i satysfakcjonującą) strukturę, jest pięknie napisana, z wielkim człowieczeństwem zapisanym na każdej stronie. Wyobraźnia Ondaatje nie uznaje żadnych granic, przemieszczając się między Kairem, Włochami, Indiami, Anglią i Kanadą ? oraz pomiędzy pustyniami a willami. Dzięki temu wszystkiemu zakochujesz się w jej bohaterach, przeżywasz ich radości i smutki. Niewiele książek zasługuje na komplement: transofmatywna. Ta zasługuje”.

„To fascynujące dzieło literackie, zarówno poetyckie, jak i filozoficzne ? jest godnym zwycięzcą Złotego Bookera. W momencie, gdy obchodzimy 50-lecie nagrody, dowodem na wpływ i spuściznę Bookera jest fakt, że wszystkie zwycięskie książki są wciąż drukowane. Jestem pewna, że ta szczególna powieść wybrana przez opinię publiczną przetrwa próbę czasu i będzie zachwycać nowych czytelników jeszcze przez wiele lat” ? napisała w oświadczeniu Przewodnicząca Fundacji Nagrody Bookera Helena Kennedy.

Akcja „Angielskiego pacjenta” rozgrywa się pod koniec II wojny światowej. W opuszczonym klasztorze niedaleko Florencji kanadyjska pielęgniarka Hana opiekuje się bezimiennym pacjentem, podającym się za Anglika, który stracił pamięć po tym, jak jego samolot rozbił się na Saharze. Fabuła powieści przeplata aktualne losy bohaterów z ich wspomnieniami z przeszłości, głównie z czasów wojny. Książka otrzymała w 1992 roku Nagrodę Bookera. W 1996 roku na jej podstawie powstał nagrodzony dziewięcioma Oscarami film Anthony?ego Minghelli z Ralphem Fiennesem, Juliette Binoche, Willemem Dafoe i Kristin Scott Thomas w rolach głównych.

[aw,am]
fot. Agence Opale / Alamy Stock Photo / Man Booker Prize Foundation

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy