banner ad

Andrzej Sapkowski otrzymał od swojej Alma Mater medal „Przyjaciela Uniwersytetu Łódzkiego”

30 maja 2022

Andrzej Sapkowski, twórca sagi o Wiedźminie i trylogii husyckiej, został odznaczony medalem „Przyjaciel Uniwersytetu Łódzkiego”. Wyróżnienie, którego łacińska nazwa brzmi Universitatis Lodziensis Amico, wręczono pisarzowi podczas kameralnej uroczystości w Pałacu Biedermanna w Łodzi.

„Jest pan, bez dwóch zdań, najbardziej znanym absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego na świecie. Inspiruje pan miliony osób i sprawia im radość swoją twórczością. Nie mówiąc już o całym przemyśle rozrywkowym, który pełnymi garściami czerpie z pana pomysłów. Jednocześnie otwarcie mówi pan o tym, że jest pan naszym absolwentem, promując uczelnię przy wielu okazjach. Trudno nam taką promocję uczelni przecenić” – mówiła podczas wręczania odznaczenia rektor uczelni prof. Elżbieta Żądzińska.

„Poza tym skończył pan u nas studia niełatwe, jest pan erudytą i przykładem do naśladowania dla wszystkich pisarzy, nie tylko z obszaru fantasy. Jesteśmy niezwykle dumni, że jest pan naszym absolwentem i dziękujemy za pana przyjaźń” – dodała.

Andrzej Sapkowski przybył na kameralną uroczystość z małżonką (na zdj.). Odbierając w jej towarzystwie medal, serdecznie podziękował za wyróżnienie i zażartował, że teraz w domu trzeba będzie do niego mówić „amicus”. „Uniwersytet Łódzki to moja Alma Mater. To dzięki Uniwersytetowi Łódzkiemu dostałem zresztą pierwszą pracę” – powiedział po otrzymaniu medalu.

Przy okazji spotkania Sapkowski obejrzał także swój dyplom ukończenia studiów, który jest jednym z eksponatów w Muzeum Uniwersytetu Łódzkiego.

Medal „Universitatis Lodziensis Amico” jest przyznawany od 2005 roku. Jak informuje rzecznik prasowy Paweł Śpiechowicz, wręcza się go w uznaniu zasług dla Uniwersytetu Łódzkiego osobie, którą można nazwać przyjacielem uczelni. Do tej pory rozdano 111 takich medali.

[am]
fot. i źródło: Uniwersytet Łódzki

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy