Andrzej Sapkowski na pierwszym miejscu listy najpopularniejszych pisarzy Amazona. Wyprzedził Rowling, Koontza i Kinga

14 stycznia 2020


Okazuje się, że na amerykańskim rynku to nie literacka Nagroda Nobla, lecz ekranizacja z gwiazdorską obsadą zapewnia prawdziwy sukces. Przekonał się o tym Andrzej Sapkowski, który w ostatnich tygodniach dzięki serialowi „Wiedźmin” wyprzedził na liście najpopularniejszych pisarzy w Amazonie takie gwiazdy, jak J.K. Rowling, Dean Koontz czy Stephen King.

Podczas gdy w Europie w ostatnim miesiącach dużo mówiło się o Noblu dla Olgi Tokarczuk, a książki pisarki wznawiano nie tylko w Polsce (gdzie od momentu ogłoszenia werdyktu Akademii Szwedzkiej do księgarń trafiło milion egzemplarzy dzieł noblistki), ale też w Szwecji, Niemczech czy Francji, to jednak w Stanach Zjednoczonych najważniejsza nagroda literacka na świecie nie zrobiła aż tak ogromnego wrażenia. Ojczyznę Hollywood o wiele bardziej interesują tytuły, które doczekały się ekranizacji. Przekonuje się właśnie o tym Andrzej Sapkowski.

Zrealizowany przez platformę Netflix pierwszy sezon „Wiedźmina” spotkał się wprawdzie z mieszanymi recenzjami krytyków, ale publiczność odebrała go entuzjastycznie. Produkcja wyprzedziła największy telewizyjny przebój ostatnich tygodni, czyli serial „The Mandalorian” Disneya, który osadzony jest w świecie „Gwiezdnych wojen”. Jak wynika z danych firmy Parrot Analytics, w dniach od 22 do 28 grudnia historia o Geralcie cieszyła się 127 milionami „wyrażeń popytu” (tą miarą obejmuje się całkowite zainteresowanie odbiorców, wliczając komentarze w mediach społecznościowych oraz ilość pobrań plików w sieciach P2P). „Wiedźmin” zrzucił też po wielu tygodniach serial „Stranger Things” z pierwszej pozycji najpopularniejszych produkcji Netfliksa.

Co ważne, platforma Netfliks aktywnie włączyła się w uświadamianie bądź też przypominanie odbiorcom, że pierwowzoru Wiedźmina należy szukać w literaturze. Showrunnerka serialu Lauren S. Hissrich wielokrotnie w rozmowach z mediami podkreślała, że fabuła pierwszego sezonu serialu jest w dużej mierze oparta na książkach. Na kanałach Netfliksa w mediach społecznościowych pojawił się przeprowadzony przez nią wywiad z Andrzejem Sapkowskim. Co więcej, przygotowano krótki materiał filmowy, na którym Henry Cavill, czyli aktor wcielający się w Geralta, czytał fragment opowiadania „Mniejsze zło” z tomu „Ostatnie życzenie”. Wszystko to przyniosło efekty.

Pod koniec grudnia pisarz wylądował na pierwszym miejscu najpopularniejszych autorów na Amazonie, wyprzedzając J.K. Rowling, Deana Koontza, Stephena Kinga, Jamesa Pattersona i wiele innych międzynarodowych gwiazd literatury. Ranking aktualizowany jest co godzinę. Andrzej Sapkowski, z niewielkimi rotacjami, co rusz wybija się na prowadzenie. Tak dobra pozycja to w dużej mierze zasługa faktu, że amerykańskie wydawnictwo Orbit Books już od jakiegoś czasu posiadało w ofercie przetłumaczoną kompletną sagę o Wiedźminie. Kiedy więc ruszyła machina promocyjna serialu, na korzyść autora zaczęła procentować sprzedaż aż ośmiu książek. Dodatkowo sporym zainteresowaniem cieszy się 7-tomowy komplet brytyjskiego wydania oficyny Gollancz. Popyt na „Wiedźmina” jest tak duży, że zapasy niektórych pozycji zdążyły się wyczerpać i trzeba było zamówić dodruki.

Sapkowski trafił także na listę bestsellerów „New York Timesa”. Tom opowiadań „Ostatnie życzenie” figuruje w zestawieniu od dwóch tygodni. Aktualnie widnieje na trzeciej pozycji, wyprzedzając m.in. książki Tary Westover, Malcolma Gladwella, Ronana Farrowa i Michelle Obamy. Dobre wieści płyną również z Francji, gdzie wznowienie „Ostatniego życzenia” opublikowane w listopadzie znalazło już blisko 10 tysięcy nabywców.

Najprawdopodobniej na tym się nie skończy. Aktualnie trwają prace nad drugim sezonem serialu „Wiedźmin”, który z pewnością podtrzyma zainteresowanie książkami. Orbit Books przygotowują też na październik przekład „Narrenturm”, czyli pierwszego tomu trylogii husyckiej. Powieść ukaże się w Stanach Zjednoczonych pod tytułem „The Tower of Fools” („Wieża głupców”). Andrzej Sapkowski ma więc jeszcze wiele do zaoferowania czytelnikom za oceanem.

[am]
fot. LuccaGames/Youtube

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy