banner ad

Andrew Sean Greer świętuje przyznanie Pulitzera dla najlepszej powieści, z psem przebranym w piżamę i tęczowe szelki

20 kwietnia 2018


Tegoroczny laureat Nagrody Pulitzera dla najlepszej powieści ma nie tylko talent literacki, ale też duże poczucie humoru. Udowodnił to, wyrażając radość z przyznania nagrody w towarzystwie mopsa odzianego w piżamę i tęczowe szelki.

„O mój Boże! Wygrałem nagrodę Pulitzera? Nikt nie jest bardziej zaskoczony niż ja! Pracowałem akurat tutaj we Włoszech i właśnie namawiałem psa, żeby pozwolił się wsadzić w piżamę w grochy (to nie mój pies), kiedy usłyszałem wieści. Nie uwierzyłem. Więc zadzwoniłem do mojego przyjaciela, Michaela Chabona, który krzyczał. Zapytałem, czy to prawda, a on odpowiedział 'tak’! I zapytałem, co mam teraz zrobić. A on na to: Andy, teraz pisz, co chcesz. A potem wyszedłem [na miasto] i wypiłem dużo czerwonego wina” – napisał na swoim profilu na Twitterze. Aby nie być gołosłownym, zamieścił zdjęcia z psem, podkreślając, że osobiście wybrał mu piżamę.

Okazało się, że Andrew Sean Greer wie nie tylko, jak zdobywać nagrody literackie, ale także jak podbijać Internet. Zdjęcia stały się przebojem w sieci.

W tym tygodniu Andrew Sean Greer dołączył do takich znamienitych pisarzy, jak John Steinbeck, William Faulkner, Harper Lee, John Updike, E. Annie Proulx, Cormac McCarthy czy Colson Whitehead, zdobywając Nagrodę Pulitzera w dziedzinie literatury pięknej. Kapituła doceniła jego satyryczną powieść „Less”, opisującą perypetie niewydarzonego pisarza zbliżającego się do pięćdziesiątki.

„To był niesamowity rok dla książek, a na wzmiankę tutaj zasługują tacy pisarze, jak Jesmyn Ward, Celeste Ng, Min Jin Lee, George Saunders, Elif Batuman i Hernan Diaz, a także dziesiątki innych niesamowitych dzieł. Co do mojej książki, wszystko, co mogę powiedzieć, to to, że jest ona o głupocie amerykańskiej krótkowzroczności, niepokojach wynikających z bycia gejem na świecie, kłopotach miłosnych, ale przede wszystkim o radości. Zaprzyjaźniony pisarz powiedział kiedyś, że najtrudniej pisać o radości. Podjąłem to wyzwanie” – komentuje Andrew Sean Greer.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy