„Analiza kulturowa odbytu” wśród nominowanych do Najdziwniejszego Tytułu Książki 2016 roku

26 lutego 2016

najdziwniejszy-tytul-ksiazki-2016-1
Ogłoszono listę książek, które będą ubiegać się o nagrodę Diagram Prize dla Najdziwniejszego Tytułu Książki 2016 roku. Tym razem wśród nominowanych ważne miejsce zajmują prace badawcze poświęcone m.in. analnej erotyce i starogreckiemu przepowiadaniu przyszłości z wnętrzności zwierząt.

„Po raz kolejny czytelnicy z całego świata przetrząsnęli księgarnie i zajrzeli w odległe zakamarki Internetu, aby zaproponować mnóstwo osobliwych, wręcz jawnie zbzikowanych i niezamierzenie zabawnych tytułów książek” ? powiedział Horace Bent, administrator nagrody i redaktor „The Bookseller”. Spośród nadesłanych propozycji wybrano siedem nominowanych tytułów.

W tym roku o nagrodę walczy „Reading from Behind: A Cultural Analysis of the Anus” (z ang. „Czytając od tyłu: analiza kulturowa odbytu”). Napisana przez profesora Uniwersytetu Brandon książka odkrywa sens i znaczenie odbytu w kulturze zachodniej, posiłkując się literaturą i teorią kultury, od Freuda, przez pornografię, po „Tajemnicę Brokeback Mountain”. Autor pracuje aktualnie nad swoją kolejną publikacją zatytułowaną „Uncut: The Foreskin Archive” (z ang. „Nieobrzezany: Archiwum napletka”).

Interesująco przedstawia się „Reading the Liver: Papyrological Texts on Ancient Greek Extispicy” (z ang. „Czytając z wątroby: Papirologiczne teksty o starogreckiej sztuce wróżenia z wnętrzności zwierząt”). W publikacji tej dwóch badaczy, William Furley i Victor Gysembergh, analizuje starożytne papirusy poświęcone hepatoskopii. „Mogę sobie wyobrazić, że książka ta mogłaby stać się podstawowym podręcznikiem ulicznych sprzedawców żywności” ? żartuje Bent.

najdziwniejszy-tytul-ksiazki-2016-2

Na liście znalazło się również coś dla pasjonatów ornitologii. „Behind the Binoculars: Interviews with Acclaimed Birdwatchers” (z ang. „Za lornetką: Wywiady z uznanymi ptasiarzami”) zawiera rozmowy z ptasiarzami, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami z obserwowania ptaków. Skąd wzięło się ich zamiłowanie do przyrody? Ile ptaków widzieli? Jak rozwinęła się ich „ptasia” kariera? To przykładowe pytania, na które poznamy odpowiedzi, zapoznając się z książką przygotowaną przez dwóch przyrodników, Marka Avery?ego i Keitha Bettona.

Innym pretendentem do nagrody jest „Transvestite Vampire Biker Nuns from Outer Space: A Consideration of Cult Film” (z ang. „Transwestyto-wampiro-motocyklisto-zakonnice z kosmosu: Rozważania o kultowych filmach”). W swej niewielkiej objętościowo książeczce (zaledwie 44 strony) wydanej jedynie w formie elektronicznej autor Mark Kirwan-Hayhoe przeprowadza krytyczną analizę różnych metod stosowanych do definiowania filmów jako kultowe. Jak mówi administrator nagrody, tytuł ten może stanowić również doskonałą inspirację na przebieraną imprezę, którą zorganizujemy w gronie znajomych.

Nominację otrzymał także album fotograficzny „Soviet Bus Stops” (z ang. „Radzieckie przystanki autobusowe”). Fotograf Christopher Herwig zebrał w nim zdjęcia, które wykonał podczas swej podróży przez 14 dawnych republik radzieckich, dokumentując futurystyczną architekturę sowieckich przystanków autobusowych.

najdziwniejszy-tytul-ksiazki-2016-3

„Too Naked for the Nazis” (z ang. „Zbyt nadzy dla nazistów”) zawiera w tytule dwa dość często pojawiające się tematy wśród książek nominowanych do Diagram Prize. Są to: nagość i naziści. Publikacja ta jest biografią brytyjskiej trupy wodewilowej Wilson, Keppel and Betty, której występ w Berlinie w 1936 roku Joseph Goebbels określił jako nieprzyzwoity.

Z kolei tytuł „Paper Folding with Children” (z ang. „Składanie papieru z dziećmi”) znalazł się wśród nominowanych ze względu na swą niejednoznaczność. Można go bowiem przetłumaczyć również jako „Papier składany z dziećmi”.

Nagroda Diagram Prize dla Najdziwniejszego Tytułu Książki przyznana zostanie w tym roku po raz 38. Wśród dotychczasowych laureatów znalazły się takie publikacje, jak „Jeśli chcesz zbliżenia w związku, zacznij od swych nóg”, „Najważniejsze wydarzenia w historii betonu” czy „Jak robić kupę na randce?”. Tegorocznego zwycięzcę plebiscytu poznamy w piątek 18 marca. Nagroda nie ma charakteru pieniężnego. Laureat otrzymuje jedynie „butelkę znośnego bordo”.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy