banner ad

Amerykańscy policjanci rozdają dzieciom książki

13 maja 2014

policja-rozdaje-ksiazki-1
Grupa około 20 policjantów z miejscowości Wilmington w USA rozdaje dzieciom na ulicach książki. Chcą w ten sposób zachęcać je do czytania oraz budować relacje między najmłodszymi członkami lokalnej społeczności a dorosłymi i policją.

Na pomysł akcji wpadł oficer Gary Tabor. Kiedy był członkiem jednostki ds. przestępczości, zauważył, że w wielu domach, które odwiedził w ramach wykonywanych obowiązków, trudno było znaleźć jakiekolwiek książki dla dzieci. Usłyszawszy od żony, która jest nauczycielką w szkole, że dobrze czytające osoby mają statystycznie o wiele większe szanse na ukończenie szkoły średniej, wyszukał pięćdziesiąt starych książek należących niegdyś do jego dzieci i rozdał je maluchom biegającym po ulicach. To był początek akcji, w której bierze obecnie udział około 20 mundurowych z Wilmington.

Kiedy tylko mają chwilę przestoju na służbie, policjanci zamiast zajadać się pączkami, pakują do radiowozów skrzynki z książkami i jadą w teren. Jak donosi serwis „DealawareOnline”, w ciągu dziewięciu miesięcy rozdali dzieciom około 6 tysięcy książek. Większość z nich pochodziła z darowizn ? lokalne organizacje charytatywne, a także księgarnie, szkoły i prywatne osoby, zafascynowane pomysłem, przekazują na ten cel rozmaite publikacje z gatunku literatury dziecięcej.

Oficer Gary Tabor sumiennie przykłada się do swojej misji. Kiedy dzieci np. chcą książki o rekinach, policjant zapisuje sobie ich dane z odpowiednią adnotacją, aby dostarczyć osobiście upragniony tytuł, kiedy tylko uda mu się zdobyć daną publikację.

Inicjatywa przynosi ponoć także efekty wśród dorosłych. Do funkcjonariuszy dotarły sygnały, że gdy książka trafiła na ręce dziecka, które samo nie potrafiło jeszcze czytać, prosiło o przeczytanie rodziców lub dziadków, dzięki czemu z lektury korzystają również dorośli.

Na zdjęciach załączonych do newsa oficer Gary Tabor rozdaje książki na ulicach Wilmington.

policja-rozdaje-ksiazki-2

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy