Ambasador Meksyku w Argentynie przyłapany w księgarni na kradzieży biografii Casanovy. Przyczyna neurologiczna?

23 grudnia 2019


Ricardo Valero, 76-letni Ambasador Meksyku w Argentynie, został przyłapany w jednej z najpiękniejszych księgarni na świecie, El Ateneo Grand Splendid w Buenos Aires, na kradzieży książki o wartości 10 dolarów. Gdy sprawa wyszła na jaw, dyplomata złożył rezygnację z pełnionej funkcji, tłumacząc się problemami neurologicznymi.

Kradzież została odnotowana przez ochroniarzy księgarni w dniu 26 października, ale informacja o zajściu została ujawniona prasie dopiero w grudniu. Na materiale filmowym zarejestrowanym przez kamery znajdujące się na terenie sklepu widać, jak Ambasador Meksyku chowa w gazecie książkę. Była to kosztująca 10 dolarów biografia Giacomo Casanovy, XVIII-wiecznego literata, szpiega, awanturnika i słynnego kochanka. Następnie Valero udaje się do działu z płytami kompaktowymi, gdzie dokonuje zakupów, ale za książkę schowaną w gazecie nie płaci.

Na tym kłopoty dyplomaty się nie skończyły. Gdy został wezwany do konsultacji przez meksykańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i udał się w podróż do kraju, to próbował ukraść koszulkę w sklepie wolnocłowym na międzynarodowym lotnisku w Buenos Aires.

Kiedy sprawa nabrała rozgłosu w mediach, bliscy ambasadora wyjaśnili, że przyczyną jego zachowań mogą być problemy neurologiczne. W 2012 roku u dyplomaty wykryto guza mózgu (oponiaka), który został wycięty. Od 2013 roku Valero poddawany jest monitorowaniu funkcji poznawczych i behawioralnych. W tych badaniach zidentyfikowano jedynie niewielkie zmiany nieprogresywnej pamięci, które mogą być związane z wiekiem, jednak z biegiem czasu utrata tkanki neuronalnej spowodowana wycięciem guza, a także neurodegeneracja powstała w wyniku procesu starzenia mogły skutkować zmniejszeniem tkanki mózgowej w okolicy czołowej, a tym samym doprowadzić do takich zachowań, jak wykroczenia drogowe, trudności w relacjach osobistych czy właśnie kradzież książki.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy