Amazon zachęca do zgłaszania propozycji powieści z całego świata, które mogłyby zaistnieć w USA!

16 października 2015

amazon-tlumaczenia
W ramach świętowania pięciolecia istnienia dedykowany tłumaczeniom literatury światowej oddział wydawnictwa Amazon oznajmił, że wciągu następnych pięciu lat przeznaczy 10 milionów dolarów na zwiększenie w swojej ofercie ilości przekładów na język angielski.

AmazonCrossing to na chwilę obecną największy w USA wydawca literatury nieanglojęzycznej. W samym 2015 roku opublikował 77 tytułów z 15 krajów napisanych w 12 językach (od 2010 roku było to 200 tytułów z 29 krajów w 19 językach). „Uruchomiliśmy AmazonCrossing pięć lat temu, żeby przedstawić czytelnikom w języku angielskim głosy literatury obcojęzycznej. Choć jesteśmy jednym z największych wydawców literatury tłumaczonej w Stanach Zjednoczonych, proza w przekładzie jest wciąż zaledwie cząstką nowych publikacji” – powiedziała Sarah Jane Gunter, wydawca z AmazonCrossing i dyrektor generalna działu Publikacji Międzynarodowych.

Poza deklaracją finansową AmazonCrossing idzie o krok dalej i żeby ułatwić autorom, agentom i wydawcom dotarcie na rynek anglojęzyczny, firma uruchomiła stronę internetową, gdzie można składać propozycje wydawnicze. „Nasza nowa strona internetowa do składania zgłoszeń pomoże nam zarzucić szerszą sieć w poszukiwaniu wspaniałych książek do tłumaczenia z nadzieją na zwiększenie liczby przyjęć z krajów, które zazwyczaj są słabo reprezentowane w przekładach” – wyjaśnia Gunter.

Przez ostatnie pięć lat AmazonCrossing opublikowała m.in. bestsellerową „Córkę kata” niemieckiego autora Olivera Pötzscha, docenioną przez krytyków nowelę „Nigdzie do znalezienia” Bae Suah z Korei oraz turecki bestseller Ayse Kulin „Ostatni pociąg do Istambułu”. Nowa strona to również szansa dla polskiej literatury. Na liście wydawniczych planów na 2016 rok znalazła się m.in. nagrodzona w 2014 roku Paszportem Polityki powieść „Gniew” Zygmunta Miłoszewskiego.

Na zdjęciu załączonym do newsa Jeff Bezos, prezes i dyrektor generalny Amazon.com.

[ks]
fot. James Duncan Davidson
źródło: Yahoo

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy