Amazon chce wysyłać ci paczkę, zanim zdążysz ją kupić

20 stycznia 2014

Amazon paczki
Amazon otrzymał patent na tzw. ?zaliczkową przesyłkę?, system, który ma pozwolić firmie wysyłać książki oraz inne produkty w te rejony, gdzie powinny się dobrze sprzedać. System ten ma potencjalnie skrócić czas dostawy i uczynić największy na świecie sklep internetowy jeszcze bardziej konkurencyjnym wobec tradycyjnych sprzedawców.

Opierając się na swojej przeogromnej bazie danych o klientach odnośnie ich wyszukiwań, dokonanych zakupów, listy życzeń, a nawet długości trzymania kursora nad danym produktem na stronie sklepu, Amazon planuje pakować i wysyłać produkty zanim zdążymy kliknąć przycisk kupna. Zgodnie z dokumentami złożonymi w amerykańskim urzędzie patentowym, paczki mogłyby czekać w lokalnych magazynach albo nawet na ciężarówkach, aż przewidywalny klient dokona zakupu online, żeby w możliwie krótkim czasie dostarczyć mu produkt pod drzwi. Firma twierdzi, że patent sprawdzi się szczególnie dobrze w przypadku popularnych książek i innych przedmiotów, które klienci chcą otrzymać w dniu premiery. Oczywiście algorytm Amazona może się czasem pomylić, co zapewne doprowadzi do niechcianych dostaw, a nawet zwrotów, ale koncern wydaje się być gotowym do podjęcia wyzwania, stwierdzając w dokumentacji, że „dostarczenie paczki do danego klienta jako prezentu promocyjnego może być wykorzystywane do budowania reputacji firmy”.

Nie wiadomo na razie, kiedy Amazon planuje uruchomienie nowego systemu. Jest to kolejna w ostatnim czasie inicjatywa, obok opcji dostarczania paczek w niedzielę i pomysłu na wprowadzenie dostawczych dronów, aby skrócić czas realizacji zamówień.

fot. Noelas

Tematy: , ,

Kategoria: newsy