Alice Munro laureatką Literackiej Nagrody Nobla 2013!

10 października 2013

Alice Munro laureatką Nagrody Nobla
Akademia Szwedzka przyznała tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Laureatką została kanadyjka pisarka Alice Munro. Uzasadnienie, jakie podał sekretarz Akademii, Peter Englund, jest krótkie: „mistrzyni współczesnych opowiadań”.

Munro jest trzynastą kobietą w ponad stuletniej historii Nagrody i pierwszą obywatelką Kanady (nie licząc Saula Bellowa, który wyemigrował w 1941 roku do Stanów), jakiej przypadło najważniejsze wyróżnienie w światowej literaturze. To również znakomite ukoronowanie drogi twórczej autorki, która w tym roku przeszła na literacką emeryturę.

Alice Munro urodziła się 10 lipca 1931 roku w Wingham, w kanadyjskiej prowincji Ontario, jako córka nauczycielki i hodowcy lisów. Po ukończeniu szkoły średniej zaczęła studiować dziennikarstwo i filologię angielską, ale przerwała studia w 1951 roku, kiedy zdecydowała się wyjść za mąż. Para zamieszkała w Victorii w Kolumbii Brytyjskiej, gdzie otworzyła wspólnie księgarnię.

Munro zaczęła pisać opowiadania już jako nastolatka, a pierwsze utwory publikowała w różnych czasopismach od początku lat 50. ubiegłego wieku. Jednak debiutancki tom, ?Taniec szczęśliwych cieni?, wydała dopiero w 1968 roku.

Autorka znana jest przede wszystkim z krótkich opowiadań. Uznanie zdobyła nastrojową prozą, charakteryzującą się psychologicznym realizmem. Niektórzy krytycy nazywają ją kanadyjskim Czechowem. Jej historie rozgrywają się zwykle w małych miasteczkach, gdzie walka o społeczną akceptację często skutkuje napiętymi relacjami i moralnymi konfliktami, wynikającymi z różnic pokoleniowych i zderzających się ambicji życiowych.

Munro mieszka obecnie w Clinton, niedaleko swego rodzinnego domu w południowo-zachodniej części prowincji Ontario. Do niedawna w miasteczku niewielu wiedziało, kim jest owa starsza pani, którą widywano czasem na ulicy. Od dzisiaj sytuacja ta może się diametralnie zmienić.

Na zdjęciu poniżej sekretarz Akademii Szwedzkiej, Peter Englund, podczas ogłaszania nazwiska laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury:

ogłoszenie Nobla 2013

fot. IFOA, Youtube/TheNobelPrize

Tematy: , ,

Kategoria: newsy