banner ad

Akwarele Milo Manary przedstawiające Brigitte Bardot sprzedane za blisko 600 tys. euro

21 czerwca 2016

bardot-manary-sprzedana-1
W paryskim domu aukcyjnym Millon odbyła się licytacja dwudziestu pięciu akwareli przedstawiających Brigitte Bardot, które wykonał włoski mistrz komiksu erotycznego, Milo Manara. Łącznie wszystkie prace zostały sprzedane za kwotę 592 702 euro.

Najwyższą cenę osiągnęła akwarela przedstawiająca aktorkę nago z profilu, z policzkiem opartym na kolanach. Nabywca musiał zapłacić za tę pracę włoskiego twórcy komiksowego 35 100 euro. Licytacja została zorganizowana we współpracy z Manarą i Bardot. Każda akwarela została własnoręcznie ozdobiona przez aktorkę kwiatkiem i autografem.

„Odtworzenie jej twarzy jest bardzo trudne, ponieważ charakteryzuje ją subtelna ekspresja, pomiędzy ironią, tajemnicą, uwodzicielstwem i prowokacją” ? powiedział w niedawnym wywiadzie 70-letni Manara. „Jego rysunki wydają się żywe. Można poczuć wiatr… Wyrażają bunt, zmysłowość, zabawę” ? chwaliła artystę 81-letnia Bardot.

bardot-manary-sprzedana-2

Ci, którzy mieli okazję przeczytać dostępne w Polsce komiksy Milo Manary, wiedzą, że włoski artysta często inspiruje się w swoich dziełach wizerunkami znanych aktorów i aktorek, żeby wymienić chociażby Marcello Mastroianniego czy Alaina Delona. Bardot zajmuje wśród nich poczesne miejsce.

Tego samego dnia w domu aukcyjnym Millon sprzedano 120 oryginalnych prac innych wielkich tuzów komiksu, m.in. Bilala, Moebiusa i Uderzo.

bardot-manary-sprzedana-3

Polskich miłośników komiksu z pewnością ucieszy wiadomość, że Milo Manara odwiedzi w tym roku nasz kraj. Autor „Guliweriany” i „Klika” będzie gościem Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi na początku października.

Poniżej możecie obejrzeć katalog aukcyjny zawierający wszystkie sprzedawane prace Manary wraz ze szkicami roboczymi:

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy