Adam Zagajewski nominowany do amerykańskiej nagrody National Book Critics Circle!

25 stycznia 2019


Polski poeta Adam Zagajewski został nominowany do prestiżowej nagrody National Book Critics Circle przyznawanej przez amerykańskich krytyków literackich. Jego tom wierszy „Asymetria” w tłumaczeniu Clare Cavanagh ma szansę na zwycięstwo w kategorii „poezja”.

Nagroda National Book Critics Circle przyznawana jest już od ponad czterdziestu lat autorom najlepszych książek opublikowanych w języku angielskim. Po raz pierwszy wręczano ją w 1976 roku za książki wydane w poprzednim roku kalendarzowym. Do tej pory wyróżnienie w którejś z sześciu kategorii – beletrystyka, literatura faktu, poezja, wspomnienia / autobiografia, biografia i krytyka – otrzymali tak znakomici pisarze, jak John Updike, Philip Roth, Alice Munro, Cormac McCarthy, Susan Sontag, Edmund White czy Iosif Brodski. Jeśli Zagajewskiemu uda się zdobyć nagrodę, będzie pierwszym polskim autorem, który dostąpi tego zaszczytu.

Proces wyboru laureata przebiega dwuetapowo. Nominowanych wskazuje ponad 600 członków stowarzyszenia amerykańskich krytyków. Zwycięzców wyłania komitet złożony z członków rady dyrektorów stowarzyszenia. Tegorocznych laureatów poznamy 14 marca podczas uroczystej gali.

Okładka polskiego i amerykańskiego wydania tomiku „Asymetria” Adama Zagajewskiego.

„Asymetria” to ostatni jak na razie tom wierszy Zagajewskiego, opublikowany w Polsce w 2014 roku nakładem wydawnictwa a5, po pięcioletniej przerwie. Zebrane w nim utwory zawierają poruszające refleksje nad rodziną, pięknem codziennego życia, śmiercią i szczęściem.

Oprócz Zagajewskiego w kategorii „poezja” nominowani zostali Terrance Hayes za „American Sonnets for My Past and Future Assassin”, Ada Limón za tom „The Carrying”, Erika Meitner z „Holy Moly Carry Me” oraz Diane Seuss z książką „Still Life with Two Dead Peacocks and a Girl”. Zagajewski jest jedynym autorem spoza Stanów Zjednoczonych nominowanych w tej kategorii.

W pozostałych kategoriach o nagrodę walczą m.in. tegoroczna laureatka Nagrody Bookera Anna Burns z powieścią „Milkman” (beletrystyka) i finalistka Bookera Rachel Kushner z powieścią „The Mars Room” (beletrystyka), Zadie Smith ze zbiorem swoich esejów (krytyka) czy znany dobrze polskim czytelnikom z serii Amerykańskiego Lawrence Wright ze swoją nową książką „God Save Texas: A Journey into the Soul of the Lone Star State” (literatura faktu). Pełną listę nominowanych znajdziecie na stronie stowarzyszenia.

[am]
fot. The Nexus Institute

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy