Adam Hollanek, pisarz i pierwszy redaktor naczelny „Fantastyki”, upamiętniony w Warszawie tablicą

11 października 2022

W Warszawie odsłonięto tablicę upamiętniającą Adama Hollanka, autora powieści fantastycznonaukowych i sensacyjnych, współzałożyciela pisma „Fantastyka”. Tablica znalazła się na budynku przy ul. Górnośląskiej 3, gdzie mieszkał.

Uroczystość zorganizowano w przededniu minikonwentu, na którym prowadzony przez Hollanka miesięcznik – obecnie pod nazwą „Nowa Fantastyka” – obchodził 40-lecie istnienia. W odsłonięciu tablicy wzięli udział prezes wydawnictwa Prószyński i S-ka Maciej Makowski, wiceprezes oficyny Mieczysław Prószyński, rodzina Adama Hollanka włącznie z córką pisarza, Anną, a także przewodnicząca rady m.st. Warszawy, Dorota Malinowska-Grupińska.

Adam Hollanek urodził się we Lwowie w 1922 roku, po wojnie mieszkał w Krakowie, ale to właśnie w Warszawie, na Powiślu, znalazł na długie lata ukochany dom rodzinny i twórczy azyl. Był pisarzem, poetą, popularyzatorem nauki, felietonistą. Współtworzył pierwsze w Polsce czasopismo poświęcone science fiction i fantasy – miesięcznik „Fantastyka” (który obecnie nosi nazwę „Nowa Fantastyka”) – oraz kierował nim jako redaktor naczelny. Napisał też ponad 30 powieści i książek popularnonaukowych. Zmarł w 1998 roku w wieku 75 lat podczas wakacji w Zakopanem.

„Był też przedstawicielem pokolenia Kolumbów, dzieckiem dekadenckiego dwudziestolecia przedwojennego, karmicielem wszy, wybawcą Żydów, których wywoził z Getta… miłośnikiem Mickiewicza, Sienkiewicza, Chopina i Debussy’ego, autorem wspomnień, kronikarzem przedwojennego Lwowa, ostatnim romantykiem, nietypowym humanistą, uwielbianym, lecz niewygodnym mentorem, przyjacielem Lema i filozofem rzeczy codziennych” – pisze na swoim profilu na Facebooku wydawnictwo Prószyński i S-ka.

O jego postaci przypomina nie tylko tablica w Warszawie, ale również wydany właśnie przez oficynę Prószyński i S-ka zbiór opowiadań „Plaża w Europie”.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy