banner ad

97-letni autor „Wichrów wojny” i „Buntu na okręcie” wydał nową powieść

30 listopada 2012


Herman Wouk to jeden z tych przykładów, które potwierdzają, że pisać można w każdym wieku. 97-letni autor takich klasycznych pozycji jak „Bunt na okręcie” czy „Wichry wojny” nie tylko wydał nową powieść, ale co więcej – umieścił w niej wiele współczesnych nowinek technologicznych, jak smsy, meile, memy i rozmowy przez Skype?a.

„Mogę być stary, ale nadal jestem świadomy wielu rzeczy” ? powiedział Wouk w rozmowie z dziennikarzem „The New York Timesa”, dodając, że od lat używa Internetu do podtrzymywania kontaktów z przyjaciółmi i rodziną. Przyznał jedynie, że nie potrafi „jeszcze wysyłać wiadomości tekstowych” (zwracamy uwagę na określenie: „jeszcze”).

Wouk to żywa legenda amerykańskiej literatury ? pamięta osobiście właścicieli założonego w 1924 roku amerykańskiego wydawnictwa Simon & Schuster, w filmach zaś na podstawie jego powieści zagrały tak znamienite i dawno nie żyjące gwiazdy Hollywood, jak Humprey Bogart czy Veronica Lake.

Najnowsza książka Wouka, „The Lawgiver”, to powieść epistolarna o grupie współczesnych ludzi, którzy próbują zrealizować film o Mojżeszu. Całą historię poznajemy z listów, notatek, e-maili, artykułów w czasopismach, wiadomości na Twitterze, stenogramów ze Skype?a i smsów.

Jak donosi „The New York Times”, 97-letni Wouk nadal pozostaje aktywny fizycznie. Jego osobisty trener przychodzi w poniedziałki i czwartki, instruktor jogi ? we wtorki i piątki. Pisarz zaczął również pracować nad kolejną książką. „A co mam robić?” – powiedział. „Siedzieć i czekać rok?”

fot. Mark Coggins

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy