91-latka zadebiutowała powieścią dla młodzieży

20 czerwca 2017


91-letnia Fay Howison (na zdj.) z hrabstwa Rutland w środkowej Anglii udowadnia, że wiek nie stanowi przeszkody uniemożliwiającej publikację pierwszej powieści. Właśnie zadebiutowała książką „The Rose Girl”, która adresowana jest do dziewcząt w wieku od 10 do 14 lat.

Wszystko zaczęło się blisko dziewięć lat temu. „Jedna z moich wnuczek, Freya, która miała wtedy 11 lat, była w trochę złym humorze. Wzięłam ją na górę i zacząłem opowiadać jej historię. Naprawdę się nią zainteresowała i zadawała mi pytania dotyczące bohaterów. W ten sposób powstał podstawowy zarys fabuły. Pomyślałam, że byłaby to fantastyczna książka. Więc napisałam ją i spędziłam prawie dziewięć lat na wygładzaniu tekstu” – opowiada Fay Howison, która zaangażowała w proces powstawania książki wnuczkę. Dziewczynka miała wymyślić nazwy różnych zwierząt pojawiających się w historii i kilka rozwiązań fabularnych.

91-latka sama opublikowała książkę za pomocą platformy self-publishingowej oficyny Troubador. Jak wyjaśnia, nie miała czasu na rozglądanie się za uznanym wydawcą. Wnuczka, mająca już teraz 19 lat, przeczytała książkę przed publikacją.

Sędziwa autorka od młodości przejawiała zainteresowania artystyczne. Chodziła do szkoły artystycznej, a po jej ukończeniu pracowała jako garncarka. Kiedy trójka jej dzieci dorosła i opuściła dom, zajęła się malowaniem i sprzedawaniem miniaturowych akwarel przedstawiających krajobrazy. Później dodatkowo zaczęła pracować nad powieścią. W 2012 roku Fay przeszła udar, na skutek którego utraciła władzę w prawej ręce. Od tego czasu koncentruje się wyłącznie na pisarstwie.

„Większość książek dla młodzieży to powieści science fiction, fantasy i przygodowe rozgrywające się w nowoczesnej scenerii. Moja książka jest trochę inna. W gruncie rzeczy nie spotkałam się z niczym podobnym na rynku” – mówi o swoim debiucie Fay.

„The Rose Girl” to romantyczno-komediowa historia rozgrywająca się w czasach przez uprzemysłowieniem. Na przeciwległych końcach idyllicznej doliny mieszkają dwie rodziny. Na jednym krańcu żyje posępny książę Ashbury, dotknięty żalem po śmierci żony. Swoją córkę, Rosalbę, trzyma we wspaniałym domu niczym w więzieniu, ponieważ nie chce, aby i jej przydarzyła się krzywda. Na drugim krańcu doliny żyje pogodna i dość niekonwencjonalna rodzina Pagetów. Kiedy trzej bracia Paget dowiadują się o losie Rosalby, każdy z nich obmyśla własny plan wyrwania dziewczyny ze szponów ojca i zdobycia jej serca. Na drodze do uratowania Rosalby staje jednak wiele przeciwności. Gdy bracia odkrywają straszliwy sekret z przeszłości, muszą zapomnieć o rywalizacji o serce Rosalby, przezwyciężyć różnice i wspólnie pokonać problemy, z którymi się zmagają. Czy uda im się ocalić dziewczynę?

91-letnia Fay Howison nie spoczywa na laurach. Już zapowiada, że pracuje nad dwoma kolejnymi książkami o Rosalbie.

[am]
źródło: Rutland & Stamford Mercury, Troubador

Tematy: ,

Kategoria: newsy