70% konsumentów nie porzuci drukowanych książek, 60% ściągniętych e-booków nie zostało przeczytanych ? nowy raport Ricoh

10 grudnia 2013

książki wciąż pożądane
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez IT Strategies we współpracy ze studentami Uniwersytetu Kolorado, większość konsumentów nie wyobraża sobie całkowitego porzucenia drukowanych książek, głównie z uwagi na korzyści, jakie daje obcowanie z literaturą w fizycznym formacie.

Prawie 70% badanych uważa, że to mało prawdopodobne, aby zrezygnowali z drukowanych książek w ciągu najbliższych lat. Jako trzy główne powody podają: niechęć do nadwyrężania oczu podczas czytania e-booków, wygląd i dotyk papierowej książki, a także możliwość poszerzenia swojej biblioteczki lub półki o nowe pozycje.

Co zadziwiające, pomimo dużej popularności książek elektronicznych, aż 60% e-booków ściąganych w USA nigdy nie zostało przeczytanych. Od 2012 roku wzrost popularności e-booków znacząco zwolnił, podobnie jak i spadła sprzedaż dedykowanych im czytników, zaś tablety coraz częściej są używane do innych form rozrywki.

Raport zwraca również uwagę, że uczniowie college’ów wolą drukowane podręczniki od e-booków, jako że tradycyjne książki pomagają im skoncentrować się na omawianym przedmiocie, a elektroniczne urządzenia, takie jak tablety, odciągają ich uwagę.

Statystycznie rzecz biorąc, konsumenci postrzegają rynek e-booków jako większy, niż jest w rzeczywistości. Bierze się to z faktu, że swoją wiedzę opierają częściej na nagłówkach prasowych, a nie faktycznych danych.

„Powołując się na słowa Marka Twaina, można powiedzieć, że informacje o śmierci drukowanych książek są bardzo wyolbrzymione. Druk żyje, ma się dobrze i jest pożądany na obecnym rynku książki” – powiedział George Promis z Ricoh, firmy specjalizującej się w produkcji drukarek, na zlecenie której przygotowano raport.

W badaniu wzięło udział 800 respondentów z USA ze średnim lub wyższym wykształceniem, 55% z nich stanowiły kobiety, 45% to mężczyźni. Średnia wieku badanych wynosiła 39 lat.

fot. Brigham City Library

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy