28-letnia Eleanor Catton najmłodszą laureatką Nagrody Bookera

16 października 2013

Catton laureatką Bookera 2013
Mieszkająca w Nowej Zelandii 28-letnia Eleanor Catton zdobyła tegoroczną Nagrodę Bookera, bijąc jednocześnie dwa rekordy: autorka jest najmłodszą zwyciężczynią w historii nagrody, jej powieść z kolei jest najdłuższą książką, jakiej przypadło to prestiżowe brytyjskie wyróżnienie literackie.

„The Luminaries” (z ang. „Luminarze”) to 832-stronicowa powieść kryminalna określana mianem „nowozelandzkiego Twin Peaks”. Akcja rozgrywa się w 1866 roku w trakcie gorączki złota. Burzliwej nocy na wyspę przybywa Walter Moody, aby dorobić się fortuny na cennym kruszcu. Natrafia jednak na 12 miejscowych mężczyzn, którzy spotkali się w tajemnicy, aby omówić szereg niewyjaśnionych przestępstw, do jakich doszło w ostatnim czasie w okolicy. Moody szybko zostaje wciągnięty w zagadkowe śledztwo, które jest tak skomplikowane i wzorzyste niczym nocne niebo. „The Luminaries” to powieść misternie skonstruowana według astrologicznych wykresów – każda kolejna część jest dokładnie połowę krótsza od poprzedniej.

„Zaczynając to czytać, czujesz się zagubiony, myśląc, że jesteś w szponach wielkiego, obszernego potwora, ale szybko zdajesz sobie sprawę, że masz do czynienia z czymś tak dobrze skonstruowanym, jak tellurium” – powiedział przewodniczący jury Robert Macfarlane, dodając, że książka jest pięknie zawiła, ale także zajmująco opowiedziana.

„The Luminaries” to druga powieść urodzonej w Kanadzie i mieszkającej w Nowej Zelandii autorki. Catton zaczęła ją pisać, gdy miała 25 lat, a skończyła w wieku 27. To najdłuższa książka, jaką dotychczas wyróżniono Bookerem. „Ci z nas, którzy nie czytali jej na czytnikach, skorzystali z rozwijających sylwetkę ćwiczeń” – żartował przewodniczący jury.

W zeszłym miesiącu Eleanor Catton skończyła 28 lat i jest najmłodszą jak dotychczas zdobywczynią Bookera. Wcześniej mianem tym mógł poszczycić się Ben Okri, który w momencie otrzymania nagrody w 1991 roku miał 32 lata.

Autorka odebrała statuetkę i czek w wysokości 50 tysięcy funtów podczas uroczystej ceremonii, jaka odbyła się wczoraj wieczorem w londyńskim Guildhall.

Nagroda Bookera (Man Booker Prize) to najważniejsza nagroda literacka w Wielkiej Brytanii. Przyznawana jest co roku za najlepszą powieść wydaną w języku angielskim. Wśród nagrodzonych znaleźli się m.in. Iris Murdoch, William Golding, Graham Swift, J.M. Coetzee, Kingsley Amis, Margaret Atwood i Julian Barnes. Do tej pory nagrodę przyznawano pisarzom ze Zjednoczonego Królestwa, Wspólnoty Narodów (zrzeszającej część krajów dawnego Imperium Brytyjskiego), Republiki Irlandii i Zimbabwe. Jednak od przyszłego roku w zmaganiach o literacki laur będą mogli brać udział wszyscy autorzy, którzy piszą w języku angielskim, a ich książka ukazała się w Wielkiej Brytanii.

fot. The Man Booker Prize

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy