16 książek powalczy o statuetkę w drugiej edycji Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za Kryminalny Debiut Roku

7 lutego 2023

W kwietniu po raz kolejny zostanie wręczona Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za Kryminalny Debiut Roku. W drugiej edycji wyróżnienia jury będzie oceniać 16 książek. Spośród nich wyłoni najlepszą, której autor lub autorka otrzyma 25 tysięcy złotych i pamiątkową statuetkę. Dodatkowo zwycięska powieść będzie uhonorowana nagrodą specjalną w wysokości 4 tysięcy złotych, ufundowaną przez Książnicę Kopernikańską w Toruniu.

Nagroda finansowana przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego docenia twórców debiutujących w literaturze gatunkowej. Wyróżnienie ma mieć charakter ogólnopolski i cykliczny, dlatego po ubiegłorocznej, pierwszej edycji, którą zwyciężył Grzegorz Dziedzic z powieścią „Żadnych bogów, żadnych panów”, przyszedł czas na kolejną odsłonę.

Druga edycja konkursu przynosi pewne zmiany. Nagroda zostanie przyznana w kwietniu, a nie w listopadzie, jak to miało miejsce w minionym roku. Wyborem laureatów zajmuje się zaś kapituła w nowym składzie. Pisarkę Katarzynę Puzyńską zastąpiła bowiem Georgina Gryboś – dziennikarka Radia Kraków Kultura, autorka bloga Literacka Kavka. W jury, podobnie jak przed rokiem, zasiadają pisarz Ryszard Ćwirlej (przewodniczący), Agata Koss-Dybała – dziennikarka Polskiego Radia Lublin i prof. Rafał Moczkodan – literaturoznawca z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Do nagrody dla Kryminalnego Debiutu 2022 Roku zgłoszono 19 powieści. Jak przekazali organizatorzy, 3 książki nie spełniły kryteriów formalnych – nie były debiutami powieściowymi. Do dalszych etapów konkursu zakwalifikowano więc 16 tytułów. Są to:

1. Olga Mildyn „Podłość” (wyd. W.A.B.),
2. Marcin Meller „Czerwona ziemia” (wyd. W.A.B.),
3. Marzena Hryniszak „Nie twój interes” (wyd. Zysk i Ska),
4. Łukasz Szuster „Splątani” (wyd. Videograf),
5. Marcin Silwanow „Warstwy podskórne” (wyd. Czarna Owca),
6. Anna Górna „Kraina złotych kłamstw” (wyd. Czwarta Strona),
7. Stefan Weisbrodt „Socjopata” (wyd. Filia),
8. Dorota Glica „Znajdę cię, córeczko” (wyd. Filia),
9. Julia Łapińska „Czerwone jezioro” (wyd. Agora),
10. Kamila Szczepańska-Górna „98% Klary” (wyd. Erxos),
11. Paweł Rzewuski „Syn bagien” (Wydawnictwo Literackie),
12. Bogusław Szabliński „Sumienie” (wyd. Oh book!),
13. Michał Wierzba „Zły pasterz” (wyd. Muza),
14. Łukasz Kaszkowiak „Lupus” (wyd. Lira),
15. Cyryl Sone „Krzycz, jeśli żyjesz” (wyd. Znak Koncept),
16. Sławek Gortych „Schronisko, które przestało istnieć” (wyd. Publicat).

Zwycięzcę poznamy 22 kwietnia podczas gali, która odbędzie się w Teatrze Muzycznym w Toruniu.

[edm]
fot. Tomasz Dorawa/Książnica Kopernikańska

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy