banner ad

13-latka przekazała na cele charytatywne ponad milion książek

15 października 2013

nastolatka rozdaje książki
Młodziutka Amerykanka Maria Keller znalazła się w ostatnich dniach na łamach niemal wszystkich tytułów prasowych na świecie. W ciągu pięciu lat przekazała na cele charytatywne ponad milion książek dla dzieci.

Kiedy Maria Kelner z Orono w stanie Minnesota miała 8 lat, mama powiedziała jej, że nie wszystkie dzieci mogą sobie pozwolić na własne książki. Poruszona tym faktem dziewczynka oznajmiła, że zanim skończy 18 lat, zdobędzie i przekaże dzieciom będącym w potrzebie milion książek. Aby osiągnąć wyznaczony cel, z pomocą bliskich rozpoczęła w rodzinnym garażu krucjatę, która w ciągu kilku lat przerodziła się w sprawnie działającą organizację charytatywną o nazwie Read Indeed. Książki gromadzone są w strzeżonym magazynie, a następnie przy pomocy grupy wolontariuszy sortowane, pakowane i wysyłane do szkół, szpitali, kościołów i organizacji non-profit na całym świecie.

W zeszłym tygodniu wydawnictwo specjalizujące się w literaturze dla dzieci przekazało młodej filantropce 36 tysięcy książek, dzięki czemu już dwa dni później dziewczyna mogła pochwalić się zdobyciem upragnionego celu i to pięć lat przed wyznaczoną datą. 9 października liczba książek przekazanych na cele charytatywne wyniosła dokładnie 1 012 227 sztuk. W ciągu pięciu aktywnych lat Maria Kelner otrzymywała darowizny z całego świata, dzięki czemu mogła przekazać książki potrzebującym dzieciom w 16 stanach USA i co najmniej ośmiu innych państwach, wliczając Kostarykę, Anglię, Francję, Niemcy, Meksyk, Hiszpanię, Filipiny i wybrane lokalizacje na kontynencie afrykańskim.

Jak zauważono w serwisie Sunsailor, sukcesu dziewczyny należy upatrywać nie tylko w determinacji w dążeniu do upragnionego celu, ale przede wszystkim w pasji do czytania. Młodziutka Amerykanka czyta jedną książkę tygodniowo i przyznaje, że literatura zawsze była ważną częścią jej życia.

Teraz 13-latka ma nowy cel ? w pierwszej kolejności zamierza przekroczyć granicę dwóch milionów książek. Długofalowo natomiast marzy o przekazaniu książek dzieciom w każdym kraju na świecie.

fot. Read Indeed

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy