100 milionów sprzedanych egzemplarzy trylogii „Pięćdziesiąt twarzy Greya”

27 lutego 2014

Pięćdziesiąt twarzy Greya - 100 milionów egzemplarzy
Vintage Records, amerykański wydawca książek E. L. James, ogłosił wczoraj, że w niecałe dwa lata po premierze pierwszego tomu sprzedaż trylogii „Pięćdziesiąt twarzy Greya” osiągnęła magiczny pułap stu milionów egzemplarzy.

Tym sposobem historia sadomasochistycznego związku pomiędzy niewinną absolwentką uniwersytetu Anastasią Steele a młodym i obrzydliwie bogatym biznesmenem Christianem Greyem dołączyła do grona największych światowych bestsellerów, bijąc na głowę trylogię „Millennium” Stiega Larssona, cykl „Świata Dysku” Terry?ego Pratchetta, serię książek o Pippi Pończoszance autorstwa Astrid Lindgren, „Kroniki wampirów” Anne Rice i wiele innych.

W samych Stanach Zjednoczonych trylogia E. L. James znalazła 45 milionów nabywców, dodatkowe 27 milionów egzemplarzy rozeszło się w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii i pozostałych krajach Wspólnoty Narodów. Sprzedaż przekraczającą milion egzemplarzy odnotowano we Francji, Niemczech, Hiszpanii, Brazylii i Holandii. Chociaż w Polsce książki rozchodzą się zwykle w nieporównanie mniejszych nakładach, to jednak „Pięćdziesiąt twarzy Greya” może poszczycić się sprzedażą na poziomie europejskim. Wydawnictwo Sonia Draga podało, że ilość zakupionych książek E. L. James osiągnęła w zeszłym roku liczbę prawie 750 tysięcy egzemplarzy.

Należy przypuszczać, że na tym sukces trylogii się nie kończy. Przedstawicielka wydawnictwa Vintage Records, Anne Messitte, zauważyła w oficjalnym oświadczeniu, że sprzedaż książek wciąż znajduje się na „silnym i stabilnym poziomie”. Niemałą rolę w dalszym pochodzie trylogii po listach bestsellerów może odegrać zapowiadana na przyszły rok hollywoodzka adaptacja „Pięćdziesięciu twarzy Greya” z Dakotą Johnson i Jamiem Dornanem w rolach głównych.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy