10% czytelników w USA przyznało, że książki odegrały rolę przy poznawaniu nowych ludzi

9 października 2013

książki i poznawanie ludzi
Jak wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie USA Today i Bookish, książki mogą odgrywać rolę przy poznawaniu nowych ludzi. 10% amerykańskich czytelników przyznało, że literatura miała wpływ przy nawiązywaniu przyjaźni i romansów.

Często prezentujemy wam wyniki różnych badań związanych z czytelnictwem, bardzo rzadko jednak pomagają one zaczerpnąć nowej wiedzy na temat miłośników literatury, koncentrując się główne na najważniejszych tendencjach na rynku książki. Chociaż najnowszy sondaż opublikowany przez USA Today dotyczy głównie popularności nowych technologii, nie trzeba już nikogo przekonywać, że tablety i ebooki na dobre zadomowiły się wśród czytelników, dlatego skoncentrowaliśmy się na innych informacjach.

Po pierwsze i najważniejsze, są jeszcze na tym świecie ludzie, u których książki wpłynęły na zawarcie nowych znajomości. Wprawdzie większość (78% ankietowanych) twierdzi, że w ich przypadku nigdy nic takiego nie miało miejsca, część czytelników przyznała, że książki często (3%) lub przynajmniej czasami (7%) odgrywały rolę w nawiązywaniu relacji z innymi (przyjacielskich lub miłosnych).

W związku z tym nie powinno dziwić, że 19% respondentów przyznało, że książki czyta m.in. po to, aby rozmawiać o nich z innymi (72% w celu zdobycia wiedzy, 64% – dla rozrywki).

Liczby te prezentują się jeszcze lepiej, jeśli uwzględnimy wirtualną wymianę myśli. 27% ankietowanych czytelników potwierdziło, że korzystało z Facebooka, Twittera lub stron internetowych o książkach do wypowiadania się na temat lektury, ale wśród osób poniżej 40 roku, które posiadały urządzenia do czytania, odsetek ten był znacznie wyższy. Aż 50% z nich używa mediów społecznościowych w celu wyrażenia opinii na temat książek.

Badanie przeprowadzono w drugiej połowie sierpnia na grupie 1000 dorosłych Amerykanów z całego kraju.

Na zdjęciu załączonym do newsa bohater serialu „Californication”, pisarz Hank Moody zapoznaje się dzięki książce z nastoletnią czytelniczką Mią Lewis.

Tematy:

Kategoria: newsy