Wieczny Grunwald. Powieść zza końca czasów

Wieczny GrunwaldAutor: Szczepan Twardoch
Tłumaczenie:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Rok wydania: październik 2013
Tytuł oryginału:
Rok wydania oryginału: 2010
Oprawa: miękka
Format: 145×205 mm
Liczba stron: 210
ISBN 978-83-08-05238-9

Opis:

Pod Grunwaldem ginie jeden z rycerzy zakonnych ? syn polskiego króla. Umiera, ale żyć i ginąć będzie jeszcze wielokrotnie. Śmierć to dopiero początek Wiecznego Grunwaldu.

Wszystko zaczyna się od gwałtu króla Kazimierza na czternastoletniej córce norymberskiego kupca. Gdy królewski bękart przychodzi na świat, jego ojciec już nie żyje. Paszko zamieszkuje w domu publicznym, do którego trafia jego matka. Kiedy również ona umiera, chłopiec za cały majątek ma mały nóż, który już ubrudził krwią, i chustę z królewskim ?K? ? jedyny symbol swojego pochodzenia. Wyrusza w drogę, która zaprowadzi go na pola grunwaldzkie. A wszystko, by dowiedzieć się, kim jest: ?bastertem królewskim? czy ?kurwim synem?? Rycerzem czy mordercą? Polakiem czy Niemcem? Nieszczęsnym indywidualistą czy pospolitą zabawką w rękach historii?

Prowadząc swojego bohatera przez kolejne przestrzenie czasowe, alternatywne wcielenia i odmienne rzeczywistości, Twardoch przedstawia własną wersję polsko-niemieckich antagonizmów. „Wieczny Grunwald” to mroczna, brudna od krwi i błota opowieść, w której autor miażdży stereotypy etosu rycerskiego oraz romantycznego wallenrodyzmu. Milowy krok na drodze do sukcesu „Morfiny” ? nagrodzonej Paszportem POLITYKI, nominowanej do NIKE, Literackiej Nagrody GDYNIA oraz Gwarancji Kultury. Powieść tylko dla dorosłych.

Materiały o książce:

„Historia lubi się powtarzać” – recenzja książki
Fragment powieści „Wieczny Grunwald” Szczepana Twardocha