banner ad

Rejs na krzywy ryj… Jan Himilsbach i jego czasy

Rejs na krzywy ryjAutor: Anna Poppek
Tłumaczenie:
Wydawnictwo: vis-a-vis/Etiuda
Rok wydania: 2013
Tytuł oryginału:
Rok wydania oryginału: 2013
Oprawa: miękka, twarda
Format:
Liczba stron: 264
ISBN

Opis:

Anna Poppek podjęła się zadania niezwykłego, no bo jak napisać biografię Himilsbacha, który za każdym razem gdy rozmawiał z dziennikarzami podawał inną wersję swego życiorysu. I tych meandrujących życiorysów zrobiło się ponad 400. A wszystko niejasne i niepewne. Ot choćby: Kiedy urodził się Himilsbach? Nawet odpowiedź na to najprostsze przecież pytanie obarczona jest wariactwem. No bo Himilsbach urodził się 31 listopada, a przecież jak wiadomo listopad ma tylko 30 dni. A ten 31 jest nawet wpisany na jego świadectwie chrztu. No chyba wszyscy byli pijani, chyba łącznie z księdzem dobrodziejem.

Jan Himilsbach ? postać kultowa, pisarz, poeta, aktor, a z zawodu kamieniarz. I to kamieniarz, który na pytanie egzaltowanej dziennikarki, który rodzaj swojej twórczości ceni najbardziej ? odpowiedział: ? Oczywiście, kamieniarską! ? A z jakiego powodu ? pyta dociekliwa dziennikarka. -Bo moją twórczością kamieniarską nikt sobie przynajmniej dupy nie podetrze ? odpowiada Jan. Zagrał w kilkudziesięciu filmach, w tym tak istotne role jak ta w ?Rejsie? marka Piwowskiego, jak te w filmach ?Jak to się robi? czy ?Wniebowzięci?. Sam pisał scenariusze filmowe i teksty do radiowych słuchowisk. Już za życia był legendą. Legendą pozostał do dziś.

Zagadki biografii tej legendy stara się ? ze świetnym rezultatem ? rozwiązać znakomita dziennikarka Anna Poppek. Książkę uzupełnia niezwykły zbiór ? 32 strony ? zdjęć Jana Himilsbacha, zarówno z planów filmowych jak i zupełnie prywatnych. A dodatkowo jeszcze przedstawiamy także jak appendix kilka opowiadań Jana Himilsbacha.

Materiały o książce:

„Rejs na krzywy ryj” ? biografia Jana Himilsbacha od jutra w księgarniach