(Od)loty godowe

Autor: Bret Easton Ellis
Tłumaczenie:
Wydawnictwo: vis-a-vis/Etiuda
Rok wydania: 2005
Tytuł oryginału: The Rules of Attraction
Rok wydania oryginału: 1987
Oprawa: miękka
Format: 12,5×19,5 cm
Liczba stron: 280
ISBN 83-89640-37-6

Kup książkę w ksiągarni Selkar
Kup książkę w księgarni Lideria

Opis:

To w niej poznajemy P. Batemana ? późniejszego bohatera ?American Psycho?. Tam również poznajemy jego młodszego brata ? Seana i grupkę jego przyjaciół z elitarnej, amerykańskiej uczelni.

Oddających się narkotykom, alkoholowi i wszelkim formom seksu. Pozbawionych sensu życia, planów na przyszłość, miłości. Jednak nie o epatowanie wynaturzeniami chodziło przecież pisarzowi, jest on bowiem ? według krytyka ?Los Angeles Times Book Review? ? ?Nade wszystko moralistą. W jego lakonicznym i zwięzłym stylu każde słowo waży tyle, co rozpacz i oburzenie stanem współczesnej duchowości?. A ?New York Times” dodaje: „Powieść „(Od)loty godowe” rozgrywająca się w niewielkim, bogatym collage’u humanistycznym w Nowej Anglii u szczytu Reaganowskich lat osiemdziesiątych przedstawia kalejdoskopowy obraz i niemal socjologiczną wiwisekcję życia trójki studentów bez planów na przyszłość czy choćby teraźniejszość: ludzi, tworzących przedziwne romantyczne wielokąty w poszukiwaniu jakiegokolwiek sensu w społeczeństwie ogarniętym manią konsumpcji, w którym miłość jest towarem, za który płaci się wyuzdaniem.

Bret Easton Ellis z niezwykłą wnikliwością i właściwą sobie, niepozbawioną współczucia ironią przedstawia moralną otchłań, leżącą u podstaw świata dzisiejszych trzydziesto- i czterdziestolatków, pogłębianą rzec by można „niestety” przez kolejne pokolenia. Bret Easton Ellis, jak nikt inny z grona współczesnych pisarzy, mówi Ameryce, co się stało z jej dziećmi.”