banner ad

Księżyc zaszedł, W niepewnym boju

w-niepewnym-bojuAutor: John Steinbeck
Tłumaczenie: Kazimiera Muszałówna, Jan Hensel
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok wydania: październik 2014
Tytuł oryginału: The Moon is Down, In Dubious Battle
Rok wydania oryginału: 1942, 1936
Oprawa: miękka
Format: 130mm x 200mm
Liczba stron: 584
ISBN 978-83-7961-047-1

Opis:

Tłem dla powieści ?W niepewnym boju?, która po raz pierwszy ukazuje się w polskim przekładzie, jest strajk wędrownych pracowników sezonowych w kalifornijskich sadach. Buntują się przeciwko wyzyskującym ich chciwym sadownikom, a ich eskalująca złość wkrótce wymyka się spod kontroli i przeistacza w niebezpieczny fanatyzm. To wartka i wnikliwa powieść o niepokojach społecznych, a jednocześnie historia młodego człowieka, Jima Nolana, który poszukując celu w życiu, odnajduje powołanie w roli przywódcy robotników.

Motyw buntu łączy ?W niepewnym boju? z innym dziełem Steinbecka. Akcja krótkiej powieści ?Księżyc zaszedł? rozgrywa się w czasie II wojny światowej, kiedy front dociera do jednego z górniczych miasteczek. Okupantom szybko udaje się zająć miasto, obawiają się oni jednak strajku górników, więc, by zachować spokój, nie zmieniają panującej w nim władzy, lecz całkowicie ją sobie podporządkowują. Wbrew oczekiwaniom najeźdźców, mieszkańcy stawiają opór, odmawiają pracy, wybucha bunt.

Nie interesują mnie perory o sprawiedliwości i ucisku, które są tylko jednym z najbardziej rzucających się w oczy przejawów rzeczywistych uwarunkowań [?] Pragnąłem być jedynie rejestrującą świadomością, niczego nie osądzać, a tylko rzecz opisać.
John Steinbeck

Steinbeck w sposób bezbłędny zmierzył się z ogromem palących problemów społecznych.
Don DeLillo

?W niepewnym boju?, uważana powszechnie za pierwszą z jego najważniejszych powieści, była także pierwszą, która wzbudziła kontrowersje, jakie miały towarzyszyć odbiorowi jego późniejszej prozy podejmującej palące problemy społeczne i polityczne.
Z Wprowadzenia

John Steinbeck (1902?1968) ? amerykański powieściopisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla 1962 za ?realistyczny i poetycki dar, połączony z subtelnym humorem i ostrym widzeniem spraw społecznych”. Jego najbardziej znane powieści to ?Na wschód od Edenu?, ?Tortilla Flat?, ?Myszy i ludzie? i ?Grona gniewu?. Wkrótce nakładem Prószyński i S-ka ukażą się kolejne znakomite dzieła autora.

Materiały o książce:

James Franco zekranizuje „W niepewnym boju” Steinbecka
Fragment pierwszego wydania ?W niepewnym boju? Johna Steinbecka
Ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie powieści Steinbecka ?W niepewnym boju?