Kronos

KronosAutor: Witold Gombrowicz
Tłumaczenie:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Rok wydania: maj 2013
Tytuł oryginału: Kronos
Rok wydania oryginału: 2013
Oprawa: twarda
Format: 145×205 mm
Liczba stron: 460
ISBN: 978-83-08-05106-1

(premiera 23 maja)

Opis:

Legenda staje się prawdą. Największe wydarzenie literackie XXI wieku.

Legendy i plotki o tym tekście krążyły od wielu lat, ale dostęp do manuskryptu miało niewielu. Teraz „Kronos”, prywatny dziennik Witolda Gombrowicza, w końcu trafia do szerszej publiczności!

Zapiski, sporządzane przez Gombrowicza w ciągu kilkudziesięciu lat, mają charakter bardzo prywatny, nierzadko intymny. Pisarz próbuje w nich zrekonstruować czas miniony i przyjrzeć się własnemu życiu jako chronologicznej serii zdarzeń. Powstało w ten sposób szczególne kalendarium, ukazujące całe życie artysty w jego złożoności.

Czy Kronos jest ostatnim przesłaniem? Ostatnią prowokacją genialnego pisarza? A może dowodem na zwycięstwo z Formą?

Lektura „Kronosu” z pewnością wpłynie na interpretację tak znanych utworów Witolda Gombrowicza jak „Trans-Atlantyk”, „Pornografia”, czy w końcu „Dziennik”, którego „Kronos” jest swoistym uzupełnieniem, a pod wieloma względami także całkowitym przeciwieństwem.

To dzieło wstrząsające, które wywoła niejedną burzę i zażartą dyskusję.

Prace nad „Kronosem” trwały kilka lat – od manuskryptu, przez liczne wersje próbne zapisu tekstu po obudowanie go komentarzami przyjaznymi dla czytelnika. Od początku wiedzieliśmy, z jakim wyzwaniem edytorskim przyjdzie nam się zmierzyć. Stworzyliśmy duży zespół pod kierunkiem wybitnego znawcy twórczości Gombrowicza prof. Jerzego Jarzębskiego, w stałej konsultacji z Panią Ritą Gombrowicz, która przez ten czas wielokrotnie gościła w Krakowie i pomagała w odcyfrowywaniu rękopisu. Podczas wszystkich prac edytorskich nieocenioną pomocą byli dla nas konsultanci, m.in. Zdzisław Łapiński, Wojciech Karpiński, Henryk Markiewicz.

Dodatkową trudnością było utrzymanie prac nad taką szczególną książką w dyskrecji, spadkobierczyni, a wydawca doskonale to rozumiał ? pragnęła uniknąć przyjęcia i lektury tekstu Gombrowicza na poziomie skandalu. Mamy nadzieję, że tak przygotowana edycja „Kronosu” pozwoli zobaczyć go w całej jego wyjątkowości, złożoności, a zarazem da satysfakcję z lektury.

Materiały o książce:

Teatr Polski we Wrocławiu wystawił „Kronosa” Gombrowicza
Zobacz jedną ze stron rękopisu „Kronosu”
„Gombrowicz i czas” – recenzja książki
„Kronos” ? sekretny dziennik Gombrowicza w maju trafi do księgarń – zapowiedź