banner ad

John Lennon. Listy

Autor: John Lennon
Wstęp: Yoko Ono, Hunter Davies, Piotr Metz
Tłumaczenie: Tomasz Wilusz
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok wydania: październik 2012
Tytuł oryginału: The Lennon Letters
Rok wydania oryginału: 2012
Oprawa: twarda
Format: 195×254 mm
Liczba stron: 408
ISBN 978-83-7839-299-6

Kup książkę w księgarni Selkar
Kup książkę w księgarni Lideria

Opis:

„John Lennon. Listy” to jeden z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych na całym świecie projektów wydawniczych 2012 roku. Międzynarodowa i polska premiera książki ? 9 października 2012 roku ? przypada na dzień urodzin Johna Lennona.

Po raz pierwszy Yoko Ono, wdowa po Johnie Lennonie, zgodziła się na opublikowanie korespondencji artysty. Zbiór zawiera niemal trzysta listów oraz pocztówek (wraz z reprodukcjami) opatrzonych komentarzem Huntera Daviesa, autora oficjalnej biografii Beatlesów, a prywatnie znajomego Johna Lennona. Listy Lennona były jak dotąd otoczone tajemnicą. Wiele z nich sprzedano prywatnym kolekcjonerom na aukcjach. Wiele nigdy wcześniej nie zostało upublicznionych. Hunter Davies wykonał pracę iście detektywistyczną, dzięki czemu udało mu się dotrzeć do niezwykle ciekawej korespondencji. Książka pozwala nam na nowo poznać Johna Lennona nie tylko jako genialnego muzyka, ale ? przede wszystkim ? jako człowieka.

Słowa były dla Johna Lennona równie ważne jak muzyka. Notował każdy pomysł, myśl, inspirację. Często sięgał po papier, gdy miał potrzebę komunikacji z drugim człowiekiem. Żył ? i zginął ? w czasach przed rewolucją internetową. Listy, notatki, pocztówki pisał przez całe życie. Do przyjaciół, rodziny, kochanek, do fanów; do gazet, organizacji, instytucji. Jego listy bywają zabawne, pouczające, zaangażowane, mądre, liryczne; zawsze są niezwykle szczere i poruszające.
Pozwalają nam ujrzeć Johna Lennona, jakiego wcześniej nie znaliśmy ? jego prywatną, niezafałszowaną twarz.

John Lennon to w równym stopniu kompozytor takich pokoleniowych hymnów jak ?All You Need Is Love? czy ?Imagine?, jak literat, poeta i rysownik. Opowiadania pisał już od czasów szkolnych, a w okresie beatlesowskiego szaleństwa wydał dwie książki surrealistycznych historyjek i wierszy, które sam ilustrował. Teksty piosenek też nasycone były często autorską, rockową poezją. Ostatnim brakującym ogniwem w jego bibliografii było to, co najbardziej ulotne ? listy. Też ilustrowane, też zachwycające myślowym skrótem, surrealizmem i humorem. Zebrane w tej książce pokazują go często od strony bardzo prywatnej i osobistej. To Lennon ? autor w najczystszej postaci. Pozycja obowiązkowa.
Piotr Metz

Materiały o książce:

„Deconstructing John” – recenzja książki
„Światowa premiera listów Johna Lennona już jutro” – zapowiedź