Demon ruchu i inne opowiadania

Autor: Stefan Grabiński
Tłumaczenie: –
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Rok wydania: wrzesień 2011
Tytuł oryginału: Demon Ruchu i inne opowiadania
Rok wydania oryginału:
Oprawa: twarda
Format: 135×205 mm
Liczba stron: 544
ISBN 9788375066708

Kup książkę w księgarni Selkar
Kup książkę w księgarni Lideria

Opis:

Demoniczna lokomotywa mija stację… w oknach wagonów brakuje szyb, a z pustki przedziałów zieje piekielna groza… Wraz z gwizdem rozchodzi się jęk potępionych dusz widmowych pasażerów… Wędrowny demon kolei przetacza się po chłodnej stali torów, pałając żądzą prędkości. Zbliża się herold śmierci…

„Demon ruchu” to zbiór najlepszych opowiadań Stefana Grabińskiego, mistrza grozy, nazywany polskim Edgarem Allanem Poe i H.P. Lovecraftem. Historie wypełnione są tym, co dla Grabińskiego najbardziej charakterystyczne ? potrzebą eksploracji tajemnych sił w gwałtownie zmieniającym się świecie początków XX wieku. Od widmowych pociągów, przez demony zamieszkujące kominy, po żywiołaki wzniecające pożary ? horror Stefana Grabińskiego smakuje jak nigdy przedtem. I straszy, jak niewielu dzisiaj.

„Na początku zeszłego wieku ten niedoceniony wówczas polski pisarz zdawał się zauważać grozę nawiedzającą współczesność. Jego duchy i demony nie zamieszkiwały cmentarzy czy ruin, ale gnieździły się w parowozach, kablach elektrycznych czy gwałtownie rozrastających się miastach. To antyteza nostalgicznej fantastyki!”

China Miéville

Materiały o książce:

„Dawno temu w grozie” – recenzja książki
„Głucha przestrzeń” opowiadanie ze zbioru „Demon Ruchu i inne opowiadania”