banner ad

Delta Wenus

Delta VenusAutor: Ana?s Nin
Tłumaczenie: Mieczysław Dutkiewicz
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok wydania: wrzesień 2013
Tytuł oryginału: Delta of Venus
Rok wydania oryginału: 2013
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 384
ISBN 978-83-7839-606-2

Opis:

Zanim erotycznym fenomenem wydawniczym stało się „Pięćdziesiąt twarzy Greya”, Ana?s Nin w sposób odważny i błyskotliwy obnażała kobiecą seksualność. Literacka i zmysłowa uczta.

„Delta Wenus” Ana?s Nin to przełomowa antologia opowiadań erotycznych. Nin wyczarowuje w niej błyskotliwą kaskadę seksualnych doznań, tworząc własny i niepowtarzalny „język zmysłów”. Bada przestrzeń, która do tej pory była domeną pisarzy, nie pisarek; przywołuje esencję kobiecej seksualności. Świat stworzony przez Nin jest wytworny i magiczny, a zamieszkujący go bohaterowie jej wyobraźni są targani najbardziej uniwersalnymi namiętnościami. Jest więc węgierski niebieski ptak, uwodzący zamożne kobiety i ulatniający się następnie z ich pieniędzmi; tajemnicza kobieta, skrywająca twarz za woalką, która wybiera swoje ofiary w restauracji i wykorzystuje; jest też paryska modystka Matylda, która postanawia porzucić męża dla opiumowych nocy w Peru?

„Wówczas gdy wszyscy pisaliśmy erotyki po dolarze za stronę, uświadomiłam sobie, że od wieków mieliśmy tylko jeden model tego gatunku literackiego ? utwory pisane przez mężczyzn. Zdałam już sobie sprawę z różnicy, jaka istnieje pomiędzy męskim a kobiecym sposobem traktowania seksu. Wiedziałam, jak odmienne są dosadność Henry?ego Millera i moja zagadkowość ? jego humorystyczne [?] spojrzenie na seks i moje poetyckie opisy scen seksualnych. [?]
Kobiety, myślałam, są bardziej skłonne łączyć seks z emocjami, z miłością i wybrać sobie raczej jednego mężczyznę, niż decydować się na częstą zmianę partnerów. Ale jednak ? mimo iż postawa kobiet wobec seksu różni się tak bardzo od postawy mężczyzn ? nie nauczyłyśmy się jeszcze, jak o tym pisać.”

(ze Słowa wstępnego)

Materiały o książce:

Opowiadanie „Majorka” z tomu „Delta Wenus”