23 cięcia dla Williama S. Burroughsa

23 cięcia dla Williama S. BurroughsaAutor: Rafał Księżyk
Tłumaczenie:
Wydawnictwo: Wydawnictwo w Podwórku
Rok wydania: listopad 2013
Tytuł oryginału: 23 cięcia dla Williama S. Burroughsa
Rok wydania oryginału: 2013
Oprawa: miękka
Format: 150×235 mm
Liczba stron: 224
ISBN 978-83-64134-00-5

Opis:

Pierwsza w Polsce monografia poświęcona Williamowi S. Burroughsowi (1914?1997), jednemu z najważniejszych pisarzy amerykańskich XX wieku. W zwięzły, popularyzatorski sposób autor pokazuje, że twórca „Nagiego lunchu” to nie tylko główny inspirator ruchu beatników; potencjał intelektualny obecny w jego pisarstwie czyni zeń bowiem jednego z kluczowych myślicieli minionego stulecia.

Myśl Burroughsa budziła największy rezonans w kręgu awangardy, kontrkultury, undergroundu. Bez jego inspiracji trudno wyobrazić sobie takie przełomowe dla kultury ruchy, jak beat, punk, industrial, cyberpunk. Z czasem okazało się, że jego spostrzeżenia nawiązywały mimowolny dialog z dziełem tak znanych myślicieli, jak McLuhan, Barthes, Derrida, Foucault, Deleuze, Lacan.

Autor „23 cięć dla Williama S. Burroughsa” w swej wędrówce po obszernym dziele artysty posługuje się technikami stosowanymi przez niego samego. Wycina z jego spuścizny kluczowe idee i ukazuje ich ewolucję w kontekście życia Burroughsa, jak również na tle kulturowej panoramy XX wieku. Esej Rafała Księżyka nie jest pracą stricte biograficzną ani krytycznoliteracką, jej celem jest także zainspirowanie czytelnika do szukania własnych sposobów przetrwania w świecie nowego wieku, pozbawionym pewnych punktów odniesienia i dominujących narracji.

Książka została opatrzona obszernym kalendarium życia i twórczości Burroughsa, jego bibliografią, dyskografią i filmografią oraz indeksem. Ukazuje się w przededniu setnej rocznicy urodzin pisarza.

Materiały o książce:

„Od Burroughsa do Księżyka” – recenzja książki
Fragment monografii „23 cięcia dla Williama S. Burroughsa” Rafała Księżyka