banner ad

1Q84 – tom 2

Autor: Haruki Murakami
Tłumaczenie: Anna Zielińska-Elliott
Wydawnictwo: Muza SA
Rok wydania: styczeń 2011
Tytuł oryginału: 1Q84
Rok wydania oryginału: 2009
Oprawa: miękka
Format: 145 x 205 mm
Liczba stron: 416
ISBN 978-83-7495-936-0

Kup książkę w księgarni Selkar
Kup książkę w księgarni Lideria

Opis:

Drugi tom popularnej trylogii Murakamiego. Tytuł nawiązuje do ?1984? George?a Orwella; po japońsku wyraz ?dziewięć? wymawia się jak angielskie Q, a q nawiązuje do słowa ?question? ? pytanie.

Podobnie jak w ?Kafce nad morzem? autor rozwija jednocześnie dwa wątki ? rozdziały o numerach nieparzystych opowiadają historię kobiety imieniem Aomame, a rozdziały o numerach parzystych historię mężczyzny imieniem Tengo. Oboje w dzieciństwie się znali i wszystko wskazuje na to, że znów spotkają się dwadzieścia lat poźniej.

Akcja rozgrywa się w roku 1984, więc, oczywiście, można znaleźć w niej kilka odwołań do powieści Orwella. Dominujące tematy to przemoc i okrucieństwo wobec kobiet oraz działalność sekt religijnych, przedstawionych jako organizacje fanatyczne i niebezpieczne. Wątek ten zdaje się do pewnego stopnia oparty na historii sekty Najwyższej Prawdy Aum, która w 1995 roku dokonała zamachu terrorystycznego w tokijskim metrze. Autor buduje równoległe światy i wprowadza fantastyczne postaci, jak zawsze w mistrzowski sposób zaciera granice między rzeczywistością a literaturą.