banner ad

Nowy konkurs na opowiadanie i przekład. Pula nagród wynosi pięć tysięcy złotych

8 czerwca 2020


Towarzystwo Aktywnej Komunikacji, które organizuje Międzynarodowy Festiwal Opowiadania, jak co roku ogłosiło konkursy na najlepsze opowiadanie oraz najlepszy przekład. Pula nagród w obydwu konkursach wynosi 5 tysięcy złotych brutto.

Hasło przewodnie konkursu na najlepsze opowiadanie w roku 2020 składa się ze słów: „Pan Bowie z oddali przygląda się Polsce”. Zgodnie z wieloletnią tradycją organizatorzy w swoim ogłoszeniu umieścili także komentarz do hasła konkursowego. Tym razem napisali: „Temat konkursu wolno w tym roku zupełnie zlekceważyć. W dobie masowego sterowania ludźmi i powszechnego odrastania granic postanowiliśmy dać Wam iluzję, że sami o czymś decydujecie, i jesteśmy niezmiernie ciekawi, co z tą pozorną wolnością zrobicie”.

Kuratorką tegorocznego konkursu na najlepsze opowiadanie jest Anna Marchewka, literaturoznawczyni i krytyczka literacka. Nieprzekraczające 10 stron znormalizowanego maszynopisu, zapisane absolutnie dowolną czcionką teksty można przesyłać do 30 czerwca 2020 roku na adres konkurs@opowiadanie.org. Nagrody zostaną wręczone w październiku. Pula nagród finansowych wynosi 3000 złotych. Regulamin konkursu można znaleźć na stronie internetowej festiwalu.

W konkursie na najlepszy przekład w roku 2020 będziemy tłumaczyć z fińskiego, hebrajskiego, hiszpańskiego oraz węgierskiego opowiadania Petriego Tamminena, Alexa Epsteina, Ibana Zaldui i Györgya Dragomána. Jurorami tego konkursu są: Anna Klingofer-Szostakowska, Sebastian Musielak, Anna Sawicka i Teresa Worowska.

Teksty przeznaczone do tłumaczenia są dostępne do pobrania na stronie organizatora. Termin nadsyłania prac upływa 31 lipca 2020 roku. Tłumaczenia w języku polskim należy przesyłać w niepodpisanym załączniku w formacie docx, doc, rtf lub pdf. wyłącznie pocztą elektroniczną na adres konkurs@opowiadanie.org. Pula nagród w konkursie translatorskim wynosi 2000 złotych, po 500 złotych dla najlepszego przekładu z każdego języka.

Konkursy literacki i translatorski są jednym z najważniejszych elementów Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, który co roku odbywa się we Wrocławiu. 16. edycja wydarzenia zaplanowana jest na 1-10 października w Sali Laboratorium Instytutu im. Jerzego Grotowskiego oraz w Centrum Sztuk Performatywnych „Piekarnia”. Szczegóły programu festiwalowego publikowane będą sukcesywnie na stronie www.opowiadania.org.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: literackie