Konkurs na opowiadania kryminalne z Wrocławiem w tle i wątkiem szekspirowskim

22 lutego 2016

konkurs-kryminalny-szekspir-wroclaw
Już po raz ósmy Miasto Wrocław i Wydawnictwo EMG zapraszają do udziału w konkursie literackim na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne bądź szkic takiego opowiadania. W tym roku ma to być opowiadanie z Wrocławiem w tle oraz z mocnym wątkiem szekspirowskim. Inspiracja twórczością Williama Szekspira nie jest przypadkowa ? w tym roku przypada 400. rocznica jego śmierci.

Nagrodą w konkursie jest udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich, które odbędą się we Wrocławiu w dniach od 31 maja do 4 czerwca 2016 roku, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2016. Podczas siedmiu poprzednich edycji nagrodzono już 161 uczestników, ukazały się dwa zbiory opowiadań z warsztatów: „Zaułki zbrodni” (Wydawnictwo Dolnośląskie, opowiadania z lat 2009 i 2010) oraz „Czas zbrodni” (Wydawnictwo EMG, opowiadania z lat 2011-2014). Kilku uczestników wydało swoje powieści, między innymi Marta Guzowska (która za swoją debiutancką „Ofiarę Polikseny” zdobyła Nagrodę Wielkiego Kalibru), Agnieszka Krawczyk, Anna Trojan, Bartłomiej Biesiekirski, Joanna Marat, Piotr Bolc i Mateusz Lemberg. Warto zatem dołączyć do takiego grona laureatów.

Termin zgłoszeń mija 31 marca 2016 roku. Spośród autorów wszystkich nadesłanych prac jury złożone z przedstawicieli Wydawnictwa EMG oraz Biura Promocji Urzędu Miasta we Wrocławiu wyłoni maksymalnie 24 osoby, które wezmą udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich. Celem warsztatów jest opracowanie zakwalifikowanych opowiadań lub szkiców opowiadań w taki sposób, by nadawały się do druku. Organizatorzy pokrywają koszty pobytu zwycięzców. Lista zakwalifikowanych uczestników zostanie podana do publicznej wiadomości na stronach Portalu Kryminalnego do 29 kwietnia 2016.

Warsztaty, podobnie jak w poprzednich latach, będą składać się z części ćwiczeniowej oraz wykładów. W tym roku zwycięzcy zostaną podzieleni na trzy grupy, każda z nich będzie pracować pod opieką jednego z trzech trenerów: Mariusza Czubaja, Marty Mizuro i Marcina Wrońskiego. Jak co roku przygotowujemy też specjalne wykłady, prowadzone przez krytyków literackich, pisarzy, redaktorów i akademików. W ubiegłych latach byli w ich gronie: Zygmunt Miłoszewski, Marcin Wroński, Jan Gołębiowski, prof. Zbigniew Mikołejko, Jan Gondowicz, Borys Lankosz, Bogusław Bednarek, dr hab. Wojciech Słomczyński.

Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy znajdziecie, klikając tutaj.

Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław 2016 odbędzie się w dniach od 30 maja do 5 czerwca 2016 roku. Więcej informacji o wydarzeniu opublikujemy wkrótce.

Tematy: , , ,

Kategoria: literackie