banner ad

Konkurs literacki na dokończenie minipowieści Leopolda Tyrmanda

22 września 2014

konkurs-Tyrmand
Wydawnictwo MG ogłosiło konkurs literacki na dokończenie minipowieści Leopolda Tyrmanda „Wędrówki i myśli porucznika Stukułki”. Nagrodzone prace wydane zostaną w osobnej publikacji książkowej.

Leopold Tyrmand pozostawił w swoim dorobku stanowiącą fabularną całość acz niedokończoną mini powieść „Wędrówki i myśli porucznika Stukułki”. Chwila, w której poznajemy Jana Franciszka Stukułkę, porucznika służby czynnej 305 pułku piechoty, jest cząstką drugiego dnia wojny, kiedy to Polska stała się początkowo natchnieniem świata, później zaś, pod koniec ? nieodzownym elementem popularnej gry pt. „co mam zrobić z tym fantem, który trzymam w ręku?” W książce podążamy za porucznikiem Stukułką drogami kampanii wrześniowej, a następnie stajemy się świadkami jego działalności konspiracyjnej, dzięki której podróżujemy po okupowanej Polsce, od Warszawy przez Kraków, Wilno?

Jak zwykle u Tyrmanda opowieść pełna jest celnych obserwacji , anegdot i opowiastek romansowych. Jak zwykle też dostrzegamy w nich fragmenty jego biografii. Opowieść kończy się decyzją bohatera, by wyjechać do Niemiec. Wszak najciemniej jest pod latarnią.

Mając na celu zarówno popularyzację twórczości Leopolda Tyrmanda, jak również promocję współczesnej literatury polskiej, wydawnictwo MG postanowiło zorganizować konkurs literacki. Zadaniem uczestników konkursu jest stworzenie oryginalnego utworu będącego kontynuacją powieści „Wędrówki i myśli porucznika Stukułki”. Historia może mieć maksymalną objętość 180 000 znaków. Prace konkursowe należy przysyłać na adres wydawnictwa do dnia 30 czerwca 2015 roku.

Nagrodą główną w konkursie jest nagroda pieniężna o wartości 10 000 złotych oraz honorarium za publikację utworu z tytułu sprzedaży książki, w której się znajdzie. Przewidziano również wyróżnienia w postaci honorarium za publikację utworu w tej samej publikacji. Przy ocenie nadesłanych prac jury będzie brało pod uwagę wartość literacką, spójność stylistyczną z książką Tyrmanda „Wędrówki i myśli porucznika Stukułki”, oryginalność fabuły i oczywiście umiejętność posługiwania się językiem polskim.

Patronat nad konkursem objęli spadkobiercy pisarza, Mary Ellen Tyrmand i Matthew Tyrmand. Szczegółowy regulamin konkursu możecie pobrać, klikając tutaj.

Wznowienie minipowieści Tyrmanda „Wędrówki i myśli porucznika Stukułki” zapowiedziano na 24 września 2014 roku.

Tematy: , , ,

Kategoria: literackie