Wygraj książki wydane w serii „Twarze kontrkultury” [ZAKOŃCZONY]

11 listopada 2014

twarze-kontrkultury-konkurs
Wspólnie z wydawnictwem Officyna przygotowaliśmy dla was konkurs, w którym możecie wygrać egzemplarze książek, jakie ukazały się w ramach serii wydawniczej „Twarze kontrkultury”.

Cztery książki autorstwa cenionych na świecie przedstawicieli kontrkultury (po jednej sztuce z każdego tytułu) rozlosujemy wśród tych, którzy prawidłowo odpowiedzą na pytanie konkursowe.

Pytanie konkursowe jest proste i brzmi: Który ze znanych bitników był przez jakiś czas kierowcą autobusu, jakim podróżowali po Stanach Zjednoczonych Ken Kesey i Merry Pranksters? Podaj jego imię i nazwisko.

Odpowiedzi wraz z tytułem jednej spośród czterech zaprezentowanych poniżej książek, którą chcielibyście wygrać, przesyłajcie na adres mailowy redakcji: konkursy.booklips@gmail.com z dopiskiem w temacie „Twarze kontrkultury”.
Zakończenie konkursu we wtorek, 25 listopada, o godzinie 23:59.

?
Konkurs rozstrzygnięty! Prawidłowa odpowiedź brzmi: „Neal Cassady”.

Egzemplarze książek otrzymują:

Jenny Diski „Lata sześćdziesiąte” – Michał Polański
Diane di Prima „Wspomnienia bitniczki” – Anna Sokoll
Richard Farina „Wszystko się spieprzyło, ale chyba będzie lepiej” – Filip Baj
Terry Southern i Mason Hoffenberg „Candy” – Ewelina Mosiołek.

Nagrody wyślemy pocztą w ciągu ok. 2-3 tygodni.
?

Zwycięzcy zostaną wyłonieni losowo spośród prawidłowo nadesłanych odpowiedzi.

Uwaga! Nie zapomnijcie podać nam swoich danych (imię, nazwisko, adres) ? będą nam potrzebne do wysłania nagrody i nie zostaną użyte w żadnym innym celu (po zakończeniu konkursu wszelkie dane są kasowane).

Udział w konkursie i przesłanie swoich danych osobowych jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.

twarze-kontrkultury-konkurs3

„Twarze kontrkultury” to seria prezentująca dzieła literackie, których poznanie jest niezbędne do zrozumienia ruchów bitnikowskich, hippisowskich, punkowych i innych zjawisk subkulturowych, które niezwykle silnie wpłynęły na kształt kultury europejskiej i amerykańskiej XX wieku. Pierwsze cztery pozycje, które ukazały się w ramach serii, to:

Diane di Prima „Wspomnienia bitniczki”

Opis: Niewątpliwie najsłynniejsza wspomnieniowa, choć nieco sfabularyzowana książka autorstwa jednej z kobiet ze środowiska bitników – i zarazem najsłynniejszej bitniczki, Diane di Primy. Dzieło to, owiane złą sławą „pornografii”, istotnie bardzo śmiałe erotycznie, szczere i pozbawione eufemizmów, zostało właśnie z powodów cenzuralnych opublikowane po raz pierwszy w paryskim wydawnictwie Olympia Press. Obejmuje głównie dekadę lat 50-tych, od chwili rzucenia studiów przez autorkę i jej zajścia w ciążę, a głównym motywem tomu jest nieskrępowany, hetero i biseksualny seks, uprawiany głównie w gronie ówczesnej artystycznej bohemy amerykańskiej, m.in. w towarzystwie Ginsberga i Kerouaca. Tłem erotycznych przygód bohaterki, jest barwny obraz Nowego Jorku lat pięćdziesiątych i pierwsze oznaki politycznych i społecznych zmian, które miały ogarnąć Amerykę w następnym dziesięcioleciu i zmienić jej oblicze.

Jenny Diski „Lata sześćdziesiąte”

Opis: Książka uważana za jedno z najważniejszych w ostatnich latach spojrzeń na kontestację z perspektywy brytyjskiej. To osobiste, ale zdystansowane, realistyczne, bezpruderyjne i refleksyjne, choć pozbawione taniej nostalgiczności wspomnienia Jenny Diski z najważniejszej dla kontrkultury dekady, którą spędziła w Londynie, obracając się w kręgu „Swinging London”. Wedle jej własnych słów, „żałowałam wtedy, że rozpadli się bitnicy, kupowałam ciuchy, chodziłam do kina, zrezygnowałam z wyścigu szczurów, ćpałam, czytałam, brałam udział w demonstracjach ulicznych, leżałam w wariatkowie, uprawiałam seks i uczyłam w szkole, wiodłam więc życie niemal typowe dla kogoś, kto dorastał w latach sześćdziesiątych”. Diski wiele pisze również o różnicach w stosunku do kontestacji pomiędzy Anglią i USA, o modzie, narkotykach, komunach i rewolucji seksualnej. Niebanalnie i z humorem analizuje socjologiczne oraz filozoficzne podobieństwa i różnice między dekadą lat sześćdziesiątych a latami osiemdziesiątymi i konserwatywną współczesnością, zajmując się w tym kontekście między innymi problemem tożsamości i miejscem „ja” w obu systemach.

Terry Southern i Mason Hoffenberg „Candy”

Opis: Kultowa, prześmiewcza powieść opublikowana po raz pierwszy w 1958 roku w Paryżu (m.in. ze względów cenzuralnych), w słynnym wydawnictwie Olympia Press, które wydawało także m. in. Vladimira Nabokova i Henry’ego Millera (Southern w Paryżu podpisał książkę pseudonimem Maxwell Kenton). Awanturnicza fabuła tej erotycznej i komicznej książki, szydzącej m.in. z uczonych, ogrodników (sic!), lekarzy, mistyków i z cyganerii artystycznej oparta jest na motywach „Kandyda” Woltera, ale tytułową bohaterką jest u Southerna i Hoffenberga osiemnastoletnia dziewczyna, Candy Christian, a akcja rozgrywa się współcześnie (w latach pięćdziesiątych). W roku 2006 „Playboy” uznał „Candy” za jedną z „25 najseksowniejszych powieści wszech czasów”.

Richard Farina „Wszystko się spieprzyło, ale chyba będzie lepiej”

Opis: Jedna z najważniejszych powieści amerykańskich lat 60. Zabawny i przenikliwy obraz uniwersyteckiego campusu ogarniętego rebelianckim wrzeniem. Psychodeliczna podróż przez świat, w którym jak w alchemicznym tyglu zmieszane są erotyka i narkotyki, gargantuiczne obżarstwo i asceza, nauka i rewolucja, kłamstwo i prawda. Komiczna i pikarejska akcja tej powieści, opartej na osobistych doświadczeniach autora z czasów studiów i z licznych podróży, rozgrywa się na Zachodzie USA, na ogarniętej rewolucją Kubie i na pewnym uniwersytecie w stanie Nowy Jork. Główny bohater, porte parole autora, nosi znaczące, nieco go alienujące i przywodzące na myśl Yossariana z „Paragrafu 22” nazwisko: Gnossos Pappadopoulis – i nie jest to jedyne podobieństwo do arcydzieła Josepha Hellera.

twarze-kontrkultury-konkurs2

Tematy: , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: książkowe