Wygraj egzemplarze powieści „Sclavus” Tymona Tymańskiego [ZAKOŃCZONY]

30 stycznia 2022

Wspólnie z wydawnictwem Części Proste przygotowaliśmy konkurs, w którym możecie wygrać egzemplarze powieści „Sclavus” – debiutu prozatorskiego Tymona Tymańskiego, muzyka znanego m.in. z zespołów Miłość czy Kury.

Do rozdania mamy trzy egzemplarze powieści autobiograficznej, która opisuje historię formacji artystycznej Totart, działającej w Trójmieście od lat 80. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy odpowiedzieć na dwa poniższe pytania.

Pytania konkursowe brzmią następująco: (1) Choć „Sclavus” to pierwsza samodzielna powieść Tymona Tymańskiego, muzyk ma już w dorobku jedną książkę prozatorską napisaną w duecie. Jaki jest jest tytuł i we współpracy z kim została napisana? (2) Wydawnictwo Części Proste ma w katalogu książki jeszcze jednego muzyka. O kogo chodzi? Podaj imię i nazwisko oraz tytuły jego książek opublikowanych nakładem tej oficyny.


Konkurs rozstrzygnięty. Prawidłowe odpowiedzi brzmią: (1) Tymon Tymański ma już w dorobku książkę prozatorską „Chłopi III” napisaną w duecie ze Zbigniewem Sajnogiem. (2) Chodzi o Marcina Dymitera, który opublikował nakładem Części Prostych „Notatki z terenu” oraz „Przewodnik dla audiokulturalnych”.

Egzemplarze powieści „Sclavus” Tymona Tymańskiego otrzymują:

Piotr Lenkiewicz,
Roman Weres,
Katarzyna Domagała.

Nagrody zostaną wysłane w ciągu ok. 1-2 tygodni (w zależności od tego, kiedy otrzymamy komplet adresów od laureatów).

Odpowiedzi przesyłajcie na adres mailowy redakcji: konkursy.booklips@gmail.com z dopiskiem w temacie „Tymon Tymański – Sclavus”.
Zakończenie konkursu w piątek, 11 lutego, o godzinie 23:59.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni przez redakcję spośród prawidłowo udzielonych odpowiedzi.

Nie zapomnijcie podać nam swojego imienia, nazwiska i numeru telefonu. Udział w konkursie i przesłanie swoich danych jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.

Uwaga! Zgłoszenie konkursowe musi zawierać poniższą formułę:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach konkursowych zgodnie z polityką prywatności strony i regulaminem konkursu”.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Booklips.pl (@booklips)

Opis: W „Sclavusie” Tymon Tymański opowiada historię jednej z najbarwniejszych grup artystycznych lat 80. XX wieku – trójmiejskiej Tranzytoryjnej Formacji Totart. Rozpoznaje i przywołuje jej artystycznych antenatów, opisuje happeningi i akcje, wciąga w świat własnych literackich fascynacji i muzycznych olśnień. Książki Tymańskiego nie należy jednak postrzegać jak kolejnej literackiej – zbiorowej i indywidualnej – biografii artystycznej. To pełnowartościowa beletrystyka, napisana brawurowo, z doskonałym czuciem i rozumieniem języka, pełna – także autoironicznego – poczucia humoru.

W książce Tymańskiego obserwujemy, jak terapeutyczna postsztuka Totartu, zrodzona z konieczności odreagowania ponurych lat 80., czasu beznadziei i niemożności, przeradza się w Tymonowy modus. Pomieszanie wysokiego z niskim, sowizdrzalskiego z intelektualnym, mądrego z głupim znać w jego juwenilnych wierszach i prozie, słychać w muzyce yassowej, widać w filmie „Polskie gówno”. Prywatny totart Tymańskiego to świat duchowych otwarć, głębokich przyjaźni, seksualności i nieprawdopodobnych wizji.

Z tła opowieści prześwieca panorama Gdańska lat 80. i 90., którą autor odmalowuje, nie stroniąc od politycznych docinek i zakulisowych anegdot. W tekście Tymona spotykają się ci, którzy historię pisali, i ci, o których ona milczy. Jest tu Lech Wałęsa i Tomek Wilmowski, anarchiści i buddyści, prałat Jankowski przepędzający przybyszów z Alfa Centauri, jest i niezapomniany mazurski minstrel Jasiu Karabin.

Powieść Tymańskiego, choć nawiązuje do różnorakich tradycji literackich, wymyka się definicjom, nawet pojemnej definicji powieści postmodernistycznej. Autor nazywa swą książkę „posttotartowym imprzejawnikiem”, „profuzyjnym eposem o Totarcie – opowieścią o czasach, zjawisku, grupie waryatów i nieskrępowanej kreacji”. I właśnie „nieskrępowana kreacja” zdaje się najważniejszym kluczem do zrozumienia Totartu i „Sclavusa”.


Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: książkowe