Wygraj egzemplarze książki „Stary człowiek i morze” Ernesta Hemingwaya [ZAKOŃCZONY]

23 marca 2022

Z okazji premiery pierwszej książki opublikowanej w ramach projektu „Hemingway w nowych przekładach” wspólnie z Wydawnictwem Marginesy przygotowaliśmy dla was konkurs.

Do rozdania mamy trzy egzemplarze książki „Stary człowiek i morze”, która przyniosła Ernestowi Hemingwayowi Nagrodę Pulitzera i przyczyniła się do przyznania mu literackiej Nagrody Nobla. Publikacja ukazała się w nowym tłumaczeniu Kai Gucio. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy odpowiedzieć na poniższe dwa pytania.

Pytania konkursowe brzmią następująco: (1) Kto uważany jest za pierwowzór postaci rybaka Santiago z opowiadania „Stary człowiek i morze”?, (2) „Stary człowiek i morze” doczekał się do tej pory dwóch aktorskich adaptacji filmowych. Kto wcielał się w tych filmach w głównego bohatera, rybaka Santiago?


Konkurs rozstrzygnięty. Prawidłowe odpowiedzi brzmią: (1) Za pierwowzór postaci rybaka Santiago z opowiadania „Stary człowiek i morze” uważany jest kubański rybak Gregorio Fuentes. (2) W rolę rybaka Santiago w dwóch aktorskich adaptacjach filmowych „Starego człowieka i morze” wcielili się Spencer Tracy oraz Anthony Quinn.

Egzemplarze książki „Stary człowiek i morze” Ernesta Hemingwaya otrzymują:

Michał Stanek,
Justyna Hodas,
Tomasz Jamroz.

Nagrody zostaną wysłane w ciągu ok. 1-2 tygodni (w zależności od tego, kiedy otrzymamy komplet adresów od laureatów).

Odpowiedzi przesyłajcie na adres mailowy redakcji: konkursy.booklips@gmail.com z dopiskiem w temacie „Hemingway w Wydawnictwie Marginesy”.
Zakończenie konkursu w niedzielę, 3 kwietnia, o godzinie 23:59.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni przez redakcję spośród prawidłowo udzielonych odpowiedzi.

Nie zapomnijcie podać nam swojego imienia, nazwiska i numeru telefonu. Udział w konkursie i przesłanie swoich danych jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.

Uwaga! Zgłoszenie konkursowe musi zawierać poniższą formułę:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach konkursowych zgodnie z polityką prywatności strony i regulaminem konkursu”.

Opis: Wracamy do tej książki całe życie, bo klasyka dziś okazuje się niezwykle aktualna. Rybak Santiago po wielu dniach bezowocnych połowów postanawia samotnie wypłynąć na dalekie wody, aby udowodnić wszystkim, że jeszcze nie jest bezużytecznym starcem. Jego przynętę połyka imponujący marlin. Santiago rozpoczyna dramatyczną walkę nie tylko z ogromną rybą i siłami natury, lecz także ze sobą i swoim słabnącym ciałem.

W oszczędnym, przejmującym stylu Hemingway pokazuje realia życia w kubańskiej wiosce i warunki pracy rybaków, jednak „Stary człowiek…” to przede wszystkim ponadczasowa opowieść o uporze, niezłomnej sile ducha i pomysłowości pozwalającej wybrnąć z najgorszej opresji.

Hemingway uważał to opowiadanie (a napisał je w zaledwie osiem tygodni) za swoje najlepsze dzieło. Wkrótce po publikacji stało się ono bestsellerem, a pisarz otrzymał za nie Nagrodę Pulitzera. Przyczyniło się ono również do przyznania mu Literackiej Nagrody Nobla w 1954 roku. Krytycy prześcigali się w zachwytach i porównywali ten niedługi tekst między innymi do „Moby Dicka” Hermana Melville’a.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: książkowe