banner ad

Wygraj egzemplarze książki „Kaputt” Curzia Malapartego [ZAKOŃCZONY]

30 maja 2021

We współpracy z Wydawnictwem W.A.B. przygotowaliśmy dla was konkurs, w którym do wygrania są egzemplarze wznowionej po latach książki „Kaputt” Curzia Malapartego.

Do rozdania mamy trzy egzemplarze słynnej i wstrząsającej książki reportażowej opisującej okrucieństwa II wojny światowej oraz brak reakcji ówczesnych sfer wyższych na doniesienia o zbrodniach. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy odpowiedzieć na dwa poniższe pytania.

Pytania konkursowe brzmią następująco: (1) W którym roku ukazało się pierwsze włoskie i pierwsze polskie wydanie „Kaputt”? Podaj daty. (2) Autor w rzeczywistości nazywał się Kurt Erich Suckert. Do jakiej znanej postaci nawiązywał jego pseudonim i co dokładnie znaczy Malaparte?


Konkurs rozstrzygnięty. Odpowiedzi na pytania brzmią: (1) Pierwsze włoskie wydanie „Kaputt” ukazało się w roku 1944, a pierwsze polskie – w 1962. (2) Pseudonim Kurta Ericha Suckerta „Malaparte” nawiązywał do postaci Napoleona Bonapartego. Autor posłużył się tu grą słów, ponieważ „Malaparte” znaczy „zła część”, zaś „Bonaparte” – „dobra część”. 

Egzemplarze książki „Kaputt” Curzia Malapartego otrzymują:

Kamil Strzelecki,
Marcin Drewicz,
Patrycja Aleksandrowicz.

Nagrody zostaną wysłane w ciągu ok. 1-2 tygodni (w zależności od tego, kiedy otrzymamy komplet adresów od laureatów).

Odpowiedzi przesyłajcie na adres mailowy redakcji: konkursy.booklips@gmail.com z dopiskiem w temacie „Kaputt”.
Zakończenie konkursu w środę, 9 czerwca, o godzinie 23:59.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni przez redakcję spośród prawidłowo udzielonych odpowiedzi.

Nie zapomnijcie podać nam swojego imienia, nazwiska i numeru telefonu. Udział w konkursie i przesłanie swoich danych jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.

Uwaga! Zgłoszenie konkursowe musi zawierać poniższą formułę:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach konkursowych zgodnie z polityką prywatności strony i regulaminem konkursu”.

Opis: Jedna z najważniejszych książek o II wojnie światowej i absolutna klasyka światowego reportażu. „Kaputt” Malapartego to książka reportażowa opisująca okrucieństwo drugiej wojny światowej i w sposób panoramiczny obrazująca chylącą się ku upadkowi, stającą się „stosem gruzów i odpadków” Europę. Autor, w trakcie wojny korespondent wojenny dziennika „Corriere della Sera”, podróżuje po ogarniętych wojną Bałkanach, ziemiach okupowanej Polski, ZSRR, a później także Finlandii, z brutalną szczegółowością opisując swoje obserwacje. Relacjonuje m.in. kolację na Wawelu, w jakiej uczestniczył zaproszony przez Hansa Franka, czy zwiedzanie getta warszawskiego w towarzystwie niemieckiego boksera Maxa Schmelinga. „Kaputt” to książka niebywale okrutna i porażająca, o silnie antywojennej wymowie. Znalazła czytelników na całym świecie, została przetłumaczona na wiele języków i była wielokrotnie wznawiana.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: książkowe