Wygraj egzemplarze „Elegii dla bidoków” J.D. Vance’a [ZAKOŃCZONY]

20 kwietnia 2018


Wspólnie z wydawnictwem Marginesy proponujemy wam konkurs, w którym możecie wygrać egzemplarze bestsellerowej książki „Elegia dla bidoków” J.D. Vance’a.

Do rozdania mamy pięć egzemplarzy wspomnieniowej opowieści autora o dorastaniu w biednym miasteczku w „pasie rdzy”, gdzie wiara w amerykański sen dawno już utraciła swą moc. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy odpowiedzieć na poniższe dwa pytania.

Pytania konkursowe brzmią następująco: (1) Jak nazywa się miasto, w którym urodził się i dorastał J.D. Vance? (2) Który znany reżyser ma przenieść na ekran „Elegię dla bidoków”?

?
Konkurs rozstrzygnięty. Prawidłowa odpowiedź brzmi: (1) Middletown, (2) Ron Howard.

Egzemplarze książki „Elegia dla bidoków” otrzymują:

Jakub Czernik,
Marta Dąbrowska,
Bogdan Wiśkiewicz,
Nikola Kozioł,
Katarzyna Czarnecka.

Nagrody wyślemy pocztą w ciągu ok. 3 tygodni.
?

Odpowiedzi przesyłajcie na adres mailowy redakcji: konkursy.booklips@gmail.com z dopiskiem w temacie „Elegia dla bidoków”.
Zakończenie konkursu w czwartek, 3 maja, o godzinie 23:59.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni przez redakcję spośród prawidłowo udzielonych odpowiedzi.

Uwaga! Nie zapomnijcie podać nam swoich danych (imię, nazwisko, adres, numer telefonu) ? będą nam potrzebne do wysłania nagrody i nie zostaną użyte w żadnym innym celu (po zakończeniu konkursu wszelkie dane są kasowane).

Udział w konkursie i przesłanie swoich danych osobowych jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.

J.D. Vance „Elegia dla bidoków”

Opis: Porażająca, choć niepozbawiona humoru opowieść o dorastaniu w biednym miasteczku w „pasie rdzy”. To również napisana z uczuciem i zaangażowaniem analiza kultury pogrążonej w kryzysie ? kultury białych Amerykanów z klasy robotniczej. O zmierzchu tej grupy społecznej, od czterdziestu lat ulegającej powolnej degradacji, powiedziano już niejedno. Nigdy dotąd jednak nie opisano jej z takim żarem, a zwłaszcza ? od środka.

Historia Vance?ów zaczyna się w pełnych nadziei latach powojennych. Ciężką pracą udało im się awansować do klasy średniej, a ukoronowaniem sukcesu stał się J.D., który jako pierwszy w rodzinie zdobył dyplom wyższej uczelni. Vance pokazuje jednak, że nie da się uciec od spuścizny przemocy, alkoholizmu, biedy i traum, tak typowych dla rejonu, z którego się wywodzili.

„Elegia dla bidoków” to aktualne i niepokojące rozważania o tym, że znaczna część Stanów Zjednoczonych straciła wiarę w amerykański sen, co znalazło odzwierciedlenie w wyniku ostatnich wyborów prezydenckich. To książka, która pokazała Amerykanom z dużych miast, jak mało wiedzą o swoich rodakach, jak mylne mają o nich wyobrażenie. Ciepła, wyrozumiała narracja Vance?a stała się ważnym głosem w dyskusji o rozwarstwieniu społecznym. W tym sensie jest to rzecz uniwersalna, rzuca nowe światło na podziały społeczne i polityczne również w Polsce.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: książkowe