banner ad

Napisz moskalika i wygraj książkę Joanny Szczęsnej ?Moskaliki, czyli o wyższości Sarmatów nad inszymi nacjami? z autografem autorki! [ZAKOŃCZONY]

15 marca 2014

Moskaliki - konkurs
Oto wyniki konkursu. Tradycyjnie przy tego typu zabawach zdecydowaliśmy się na wewnątrzredakcyjne wybory. Przy ocenie zwracaliśmy uwagę na rytm i rymy moskalików oraz zachowaną równą liczbę sylab. Kilka propozycji musiało odpaść, ponieważ zostały zgłoszone po czasie, inne przegrały dosłownie o pojedyncze głosy. Wszystkim biorącym udział w konkursie dziękujemy. Najlepsze naszym zdaniem moskaliki to:

1. Natalia Jędrzejczak
Kto powiedział że Hiszpanie
Kochankowie wyśmienici
Temu niechaj serce stanie
Pod Tabliczką ?Jezuici?

2. Magdalena Blaze
Kto powiedział, że w Japonii
Gej korzysta z usług gejszy,
Ten moc pozna mojej dłoni
Przy klasztorze braci mniejszych.

3. Iza Wach
Kto powiedział, że Hiszpanie
mają pod dostatkiem wina,
ten w łeb zaraz czymś dostanie
w imię Boga, Ojca, Syna.

4. Pe Sz
Komu zdaje się że Szkoci
Majtki noszą pod kitlami
Z tym niech cztery noce psoci
Stary biskup z diakonami

5. Krzysztof Gawryś
Kto powiedział, że Polacy
W ?nogę? krajem są wzorowym,
Ten na mecz ma iść po pracy,
Na Stadionie Narodowym.

Laureatom gratulujemy i prosimy o kontakt poprzez profil na Facebooku, z którego przesłano zwycięskiego moskalika, w celu podania adresu do wysyłki nagrody. Niebawem następny konkurs!
_

Wraz z wydawnictwem Agora przygotowaliśmy dla was konkurs z odrobiną humoru, w którym możecie wygrać egzemplarze najnowszej książki Joanny Szczęsnej „Moskaliki, czyli o wyższości Sarmatów nad inszymi nacjami” z autografami autorki.

Pięć egzemplarzy książki o poetyckich potyczkach Szymborskiej, Barańczaka, Rusinka i innych twórców rozlosujemy wśród tych, którzy wymyślą najlepsze naszym zdaniem moskaliki.

Grecja ma sielanki, Japonia haiku, Anglia limeryki, a my mamy moskaliki, które zawdzięczamy mistrzyni Wisławie Szymborskiej. Kto pierwszy rzucił hasło do zabawy w przerabianie jednej ze zwrotek popularnego, napisanego w czasie powstania listopadowego na melodię ?Poloneza Kościuszki? przez Rajnolda Suchodolskiego wiersza ?Patrz Kościuszko na nas z nieba?, tego dokładnie nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że w szranki stanęli Szymborska i Barańczak, wymyślając coraz zabawniejsze i szalone moskaliki. Moskaliki, bo słynna zwrotka Suchodolskiego brzmiała:

Kto powiedział, że Moskale
Są to bracia nas, Lechitów,
Temu pierwszy w łeb wypalę
Przed kościołem Karmelitów.

Wśród znanych Moskalików Szymborskiej można wymienić chociażby dwa poniższe:

Kto powiedział, że Francuzi
piją kawę z filiżanek,
temu pierwszy dam po buzi
pod świątynią Felicjanek.

Kto powiedział, że Finowie
mają wujów i kuzynów,
krzyżem zdzielę go po głowie
w krypcie Ojców Kapucynów.

Zadanie w naszym konkursie jest następujące:

Wymyśl własnego moskalika i zamieść go w komentarzu pod spodem.

Tworząc swojego moskalika, pamiętaj, że w dwóch pierwszych wersach, zaczynając od sformułowania Kto powiedział, że… lub podobnego, umieszcza się jakąś opinię, najczęściej zawierającą w sobie nazwę narodu czy plemienia. W trzeciej linijce ? groźbę dla tego, kto będzie ją wygłaszał i w czwartej ? miejsce, gdzie zostanie ona zrealizowana (zazwyczaj jest to kościół albo inny budynek kościelny, możemy sobie jednak pozwolić na większą dowolność). Układ rymów ? abab.

Uwaga! Każdy może przesłać tylko jednego moskalika. Zanim umieścisz swoją propozycję, zastanów się dobrze i sprawdź, czy ktoś nie opublikował już podobnego wierszyka.

Zakończenie konkursu w poniedziałek, 31 marca, o godzinie 23:59.

Autorki i autorzy pięciu najlepszych, zdaniem redakcji, moskalików nagrodzeni zostaną egzemplarzami książek Joanny Szczęsnej ?Moskaliki, czyli o wyższości Sarmatów nad inszymi nacjami? z autografem.

Po ogłoszeniu wyników zwycięzców poprosimy o przesłanie nam swoich adresów, żebyśmy mogli wysłać nagrody.

moskalikiUdział w konkursie i przesłanie swoich danych osobowych jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Uczestnicy konkursu zezwalają portalowi Booklips.pl na nieodpłatne umieszczenie nagrodzonych moskalików na swojej stronie internetowej.

?Moskaliki, czyli o wyższości Sarmatów nad inszymi nacjami? Joanny Szczęsnej to drugi tom serii ? po bestsellerowym ?Błysku rewolwru? Wisławy Szymborskiej ? prezentujący kolejną odsłonę talentu polskiej noblistki. Autorka książki, Joanna Szczęsna, opisuje kulisy narodzin moskalików, poetyckie potyczki moskalikowe Szymborskiej, Barańczaka czy Rusinka, a także słynną akcję ?Gazety Wyborczej?, w której zachwyceni nowym gatunkiem poezji czytelnicy przysyłali swoje porywające moskaliki. Pisali je wszyscy ? kto raz spróbował, nie mógł przestać. Moskalikowanie stało się nałogiem.

Rewelacyjne wierszyki, przy których nie sposób się nie uśmiechnąć, wspomnienia przyjaciół i współpracowników Wisławy Szymborskiej, erudycyjne igraszki i dowcip najwyższej próby ? wszystko w nowej książce Joanny Szczęsnej ?Moskaliki, czyli o wyższości Sarmatów nad inszymi nacjami?.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: książkowe