Zdarzenie 1908

zdarzenie-1908Scenariusz i rysunki: Jacek Świdziński
Tłumaczenie:
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Rok wydania: maj 2014
Tytuł oryginału: Zdarzenie 1908
Rok wydania oryginału: 2014
Oprawa: twarda
Format: 143 × 200 mm
Liczba stron: 320
ISBN 978-83-60915-96-7

Kup komiks w sklepie wydawnictwa

Opis:

Po niemal stu latach trafia wreszcie w ręce polskiego czytelnika słynny ?manuskrypt Świdzińskiego? ? dziennik z wyprawy na Syberię, która odbyła się w końcu pierwszej dekady XX stulecia. Publikujemy go w postaci faksymile, ponieważ jesteśmy pewni, że odręczne rysunki i tajemnicze notatki wciąż niezidentyfikowanego autora są nie mniej znaczące niż reporterski opis podróży grupy badawczej.

Rzecz jasna, czytelnik nie uniknie pytań, które od wielu lat trapią naukowców, dziennikarzy, głowy państw, a także zwykłych śmiertelników. Czy ręcznie spisany i oprawiony wolumin, który Jacek Świdziński odnalazł w pewnym moskiewskim antykwariacie faktycznie spoczywał wcześniej w kremlowskich archiwach? Czy wyprawa naprawdę się odbyła? Co w istocie wydarzyło się po przybyciu badaczy do Uliuju Czerkeczech? Jaką rolę w tych dramatycznych wydarzeniach odegrał Nikola Tesla? Czyją ręką została naprawdę spisana ta niezwykła książka? Czy mamy do czynienia z dokumentem syberyjskiej podróży czy ? jak podejrzewali niektórzy ? ze sporządzonym przez Świdzińskiego ordynarnym apokryfem?

Tego się już nie dowiemy ? tajemnice te prawdopodobnie zostały pogrzebane w rewolucyjnym pożarze w 1917 roku. Nie mamy jednak wątpliwości, że ?Zdarzenie 1908? jest dziś nie tylko literacką inspiracją (wiarygodne źródła podają, że bez ?manuskryptu Świdzińskiego? nie powstałaby trylogia Władimira Sorokina), ale i ? dla wielu z nas ? rewelacją, która może całkowicie zburzyć nasze dotychczasowe przekonania o porządku świata.

Materiały o komiksie:

Komiks „Zdarzenie 1908? Jacka Świdzińskiego zwycięzcą pierwszej Nagrody Literackiej im. Henryka Sienkiewicza
„Komiksowy minimalista z poczuciem humoru” ? wywiad z Jackiem Świdzińskim

Przykładowe plansze:

zdarzenie-1908-1 zdarzenie-1908-2

zdarzenie-1908-3 zdarzenie-1908-4