banner ad

Stuck Rubber Baby

Scenariusz i rysunki: Howard Cruse
Tłumaczenie: Maria Laura Jędrzejowska
Wydawnictwo: Centrala
Rok wydania: lipiec 2011
Tytuł oryginału: Stuck Rubber Baby
Rok wydania oryginału: 1995
Oprawa: miękka
Format: 17 x 23 cm
Liczba stron: 224
ISBN 978-83-932072-3-7

Kup komiks w księgarni Lideria
Kup komiks na stronie wydawnictwa

Opis:

Komiks uważany za jedno z arcydzieł gatunku.

Powieść graficzna autorstwa Howarda Cruse?a po raz pierwszy ukazała się w 1995 roku. Jej fabuła (fikcyjna, acz oparta na autobiografii Cruse?a) opowiada o walce o równouprawnienie homoseksualistów i czarnoskórych Amerykanów jaka toczyła się w Stanach Zjednoczonych w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Głównym bohaterem opowieści jest Toland Polk, młody biały mężczyzna odkrywający swoje homoseksualne skłonności, który by zaakceptować siebie musi przełamać własną nietolerancję.

Tworzony przez pięć lat komiks, okazał się olbrzymim artystycznym sukcesem i dziś uznawany jest za jedno z wielkich arcydzieł medium komiksowego.

Wstęp do komiksu napisała Alison Bechdel – jedna z najwybitniejszych tworzących obecnie artystek komiksowych w Stanach Zjednoczonych. Sama Bechdel jest lesbijką, zaś jej autobiograficzna powieść graficzna Fun Home: Tragikomiks rodzinny (polskie wydanie wydawnictwo Abiekt.pl wraz z timof i cisi wspólnicy) uznawana jest za jeden z najwybitniejszych komiksów ostatnich lat.

Materiały o komiksie:

„Cierpienia młodego Tolanda” – recenzja komiksu

Przykładowe plansze: