banner ad

Strefa bezpieczeństwa Goražde

Scenariusz i rysunki: Joe Sacco
Tłumaczenie: Marek Cieślik i Michał Chaciński
Wydawnictwo: Mroja Press
Rok wydania: luty 2013
Tytuł oryginału: Safe Area Goražde: The War in Eastern Bosnia 1992-1995
Rok wydania oryginału: 2000
Oprawa: twarda
Format: 190×255 mm
Liczba stron: 236
ISBN 978-83-63963-03-3

Kup komiks na stronie wydawnictwa

Opis:

Obsypana nagrodami opowieść o wojnie na terenie byłej Jugosławii.

W latach 1995 i 1996 Joe Sacco czterokrotnie odwiedził Goražde, miasto ustanowione przez ONZ strefą bezpieczeństwa. Książka ta jest zapisem zebranych podczas tych pobytów relacji i własnych refleksji autora o życiu w teatrze wojny we wschodniej Bośni. Sacco po zebraniu wywiadów portretuje codzienne życie zwykłych ludzi w oblężonej przez 3,5 roku strefie. Relacje, których próżno szukać wśród typowych przekazów w mediach. Kiedy mieszkańcy Goražde usiłują przeżyć kolejny dzień, we wschodniej części Bośni trwa czystka przeprowadzana przez siły zbrojne bośniackich Serbów.

Sacco odważnie i z talentem portretuje życie w oblężonym mieście i opowiada o przebiegu konfliktu zbrojnego w sercu Europy, o którym, zdaje się, świat zapomniał. Książka pokazuje z bliska przemoc, okrucieństwo i próby przetrwania w odciętej od świata enklawie. Sacco odkrywa korzenie zła, opisuje narodziny serbskiego nacjonalizmu i dokumentuje etniczne czystki. Ale to nie tylko kronika, zapis wstrząsających doświadczeń i potępienia obojętności międzynarodowej, ale także poruszające przedstawienie ludzkiej zdolności przetrwania. Na tej bazie powstał 240-stronicowy reportaż, uznawany za ponadczasowy portret zwykłych ludzi uwikłanych w koszmarne okoliczności.

Wstęp do komiksu napisał Christopher Hitchens, nieżyjący już sławny komentator polityczny piszący dla pism ?The Nation? i ?Vanity Fair?.

Komiks ten zdobył nagrody Harveya i Eisnera w 2001 roku. Zdaniem magazynu ?Time? najlepszy komiks 2000 roku.

Materiały o komiksie:

6 komiksów dla czytelników literatury faktu
Komiksowy reportaż ze „Strefy bezpieczeństwa Goražde” – zapowiedź

Przykładowe plansze: