Osiedle Swoboda (wyd. 3)

osiedle-swoboda-3Scenariusz i rysunki: Michał Śledziński
Tłumaczenie: –
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Rok wydania: sierpień 2014
Tytuł oryginału: Osiedle Swoboda
Rok wydania oryginału: 1999-2006
Oprawa: miękka
Format: 145 × 200 mm
Liczba stron: 268
ISBN 978-83-60915-98-1

Opis:

Trzecie wydanie ?Osiedla Swoboda?? jednego z najpopularniejszych współczesnych polskich komiksów.

„Gdybym miał wymienić najważniejszą polską serię komiksową z przełomu stuleci, nie zastanawiałbym się ani chwili ? 'Osiedle Swoboda’ jest poza konkurencją” ? tak o komiksie Michała ?Śledzia? Śledzińskiego pisał w ?Gazecie Wyborczej? Wojciech Orliński. Ukazujący się na łamach słynnego ?Produktu? cykl Śledzia był jednym ze znaków rozpoznawczych magazynu, który zmienił polski komiks.

To obyczajowa historia z życia miejskiej młodzieży, która lubi ostrą muzę, imprezy, alkohol i inne używki. Snujący się po osiedlowych uliczkach bohaterowie – niezapomniani Wiraż, Dźwiedziu, Szopa, Smutny i reszta ferajny ? borykają się z przemocą, nudą, tępymi dresiarzami i kacem, czyli z tym wszystkim, na co narażeni są codziennie młodzi ludzie.

Śledziu opowiada o tym zwyczajnym życiu na zwyczajnym osiedlu z niezwykłym poczuciem humoru, przyglądając się swoim bohaterom z sympatią i dystansem jednocześnie. Doprawia to szczyptą surrealizmu i fantastyki, które na Osiedlu Swoboda wyglądają zadziwiająco naturalnie.

Większość patentów, które spotkały ?Swobodną? ekipę, wydarzyła się na serio mnie, moim znajomkom, lub została podsłuchana pod sklepem nocnym ? mówił Śledziu w jednym z wywiadów. Właśnie ten autentyzm połączony z doskonałą komiksową formą nadał opowieści nową jakość.

Do dziś, a minęło prawie 15 lat od publikacji pierwszego odcinka ?Osiedla Swoboda?, nikt nie sportretował polskiej młodzieży i jej życia we współczesnej Polsce w równie przekonujący i fascynujący sposób. Łatwo się o tym przekonać, sięgając po ten kompletny zbiór epizodów opublikowanych w ?Produkcie?.

Materiały o komiksie:

Michał „Śledziu” Śledziński rapuje o „Osiedlu Swoboda”
Powstaje kontynuacja „Osiedla Swoboda”!

Przykładowe plansze:

Pozostałe wydania:

„Osiedle Swoboda” (wydanie drugie)
Tłumaczenie: –
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Rok wydania: 2011
Oprawa: miękka
Format: 165 × 230 mm
Liczba stron: 280
ISBN 978-83-60915-56-1