banner ad

Louis Riel

louis-rielScenariusz i rysunki: Chester Brown
Tłumaczenie: Bartosz Sztybor
Wydawnictwo: Timof i cisi wspólnicy
Rok wydania: 2014
Tytuł oryginału: Louis Riel
Rok wydania oryginału: 2003
Oprawa: miękka
Format: 155 x 230 mm
Liczba stron: 280
ISBN 978-83-63963-20-0

Kup komiks w księgarni wydawnictwa

Opis:

Chester Brown nie boi się sięgać po nietypowe dla komiksu tematy. Louis Riel to postać historyczna, przywódca kanadyjskich Metysów, który przewodził Rebelii nad Rzeką Czerwoną w 1869 roku oraz Rebelii Północno-Zachodniej w 1885 roku. Po klęsce tej drugiej został skazany na śmierć, a wyrok wykonano 16 listopada 1885 roku. Louis Riel został za pamiętany jako bohater i męczennik walki o prawa Metysów i Indian w Kanadzie. Chester Brown we wciągającej i przygotowanej z dbałością o detale biografii przybliża nam tragiczną historię Riela.

Komiks był nominowany do Nagród Eisnera, Harveya i Ignatza. W 2004 roku zgarnął aż 3 Nagrody Harveya ? za najlepszy scenariusz, dla najlepszego rysownika i za najlepszy album.

* * *

„Opowiadanie o wydarzeniach historycznych zawsze jest zdawaniem sprawy z własnej wizji tych wydarzeń. Tak jest także w komiksie Chestera Browna, w którym jednakże dodatkowym elementem modyfikującym znaczenia jest humorystyczna kreska i komiksowa umowność rysunków, silnie kontrastująca ze świadomością, iż mamy do czynienia z pracą opartą na dokumentach i ustaleniach historyków, z dużą pieczołowitością wykorzystującą istniejące materiały ikonograficzne. W Louisie Rielu wyjątkowo wyraźnie widać, że Marshall McLuhan miał rację, twierdząc, że medium jest przekazem”.

Jerzy Szyłak z hasła o komiksie w: Powieści graficzne. Leksykon

Materiały o komiksie:

„Metysi jak my” – recenzja książki

Przykładowe plansze:

louis-riel-1 louis-riel-2

louis-riel-3 louis-riel-4

louis-riel-5 louis-riel-6