Księga Genesis

Adaptacja i rysunki: Robert Crumb
Tłumaczenie: na podstawie przekładu Izaaka Cylkowa
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Rok wydania: październik 2010
Tytuł oryginału: The Book of Genesis
Rok wydania oryginału: 2009
Oprawa: twarda
Format: 210 x 297 mm
Liczba stron: 224
ISBN 978-83-08-04521-3

Kup komiks w księgarni Selkar
Kup komiks w księgarni Lideria

Opis:

Biblia według obrazoburczego komiksiarza.

Ilustrowana w formie czarno-białego komiksu Księga Genesis zawiera wszystkie 50 rozdziałów z niezmienionym tekstem Biblii, przełożonym na język kultury popularnej; w polskim wydaniu opracowana na podstawie cenionego przekładu Izaaka Cylkowa.

Crumb wykazuje ogromną dbałość o szczegóły ? realia oddane są drobiazgowo, sugestywnie i wiernie. Sam tekst Biblii Crumb traktuje fabularnie, jako ciekawą historię do opowiedzenia, nie podchodzi do niego jako do tekstu objawionego. Nie jest to więc książka, która pokazuje ?drugie dno? Biblii; jest raczej opowieścią dla miłośników komiksów ceniących wyobraźnię ilustratora. Za główny walor tej książki należy uznać ciekawą i nieoczywistą interpretację graficzną postaci i poszczególnych scen.

Komiks Księga Genesis został nominowany do prestiżowej Nagrody Przemysłu Komiksowego im. Eisnera aż w trzech kategoriach i od ponad pół roku nie schodzi z listy bestsellerów ?New York Timesa?.

Komiks otrzymał wiele pochlebnych recenzji w Stanach Zjednoczonych:

Od stworzenia świata do śmierci Józefa ? oto Księga Genesis, ilustrowana jak nigdy przedtem. To niecierpliwie wyczekiwane dzieło na nowo opowiada pierwszą księgę biblijną w głęboki i prawdziwy sposób… W rezultacie powstał niezwykły, przesączony detalami gobelin, najlepsze z dzieł w legendarnej karierze Crumba.
?Graphic Novel Reporter?

Jedna z najambitniejszych artystycznych adaptacji najstarszej, nieustannie opowiadanej historii Wschodu.
Paul Buhle, ?The Jewish Daily Forward?

Przykładowe plansze: